British Human Power Club
Curborough
Saturday 22nd August


Round 1 Race(s) for 20 min + 2 Laps -- Lap distance: 1.2 km
Round 1 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 14 23:46.09 43.8 27.2
2 Lee Wakefield Fujin SLII (faired) O 14 24:34.00 42.3 26.3
3 Mike Burrows RatRacer cadillac O/P 14 25:24.80 40.9 25.4
4 Adrian Setter Ratracer O/P 14 25:25.60 40.9 25.4
5 Keith Davis M5 High Racer O/P/U 13 23:55.70 40.4 25.1
6 Andrew Sidwell Black Adder O/P 13 24:16.50 39.8 24.7
7 Neil Hood Recumbent O/P/U 13 24:49.50 38.9 24.2
8 Andy Forey moulton deluxe O 13 25:09.80 38.4 23.8
9 Howard Yeomans hocus pocus O/P/U 13 25:16.60 38.2 23.7
10 Miles Kingsbury Bubble and Squeek O/Mf 13 25:32.70 37.8 23.5
11 Dave Tigwell Cuckoo Raaa O/P/U 12 23:52.40 37.3 23.2
12 Ian Fardoe Wire O/P 12 24:10.80 36.9 22.9
13 Eddie Robbins Scrappy O 12 24:19.10 36.7 22.8
14 Geoff Bird HPV Heaven T7 O/St 12 25:33.90 34.9 21.7
15 Graham Sparey-Taylor beuanndd O/P/U/St/S 11 24:26.90 33.4 20.8

Round 1 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Sherri Donaldson Papillon O/P/L/Lp 12 25:15.20 35.3 21.9
2 Richard Everett Windcheetah O/P/Mf/M 12 25:16.70 35.3 21.9
3 Ian Perry Grotty O/P/U/Mf/M 12 25:50.59 34.5 21.4
4 Stuart Challacombe Fujin SL2 O/P/U 12 26:16.20 33.9 21.1
5 Barney Harle Rapto O/P 12 26:18.40 33.9 21.0
6 Judith & Nick Judith's Secret Weapon O/P/U/St/S 12 26:26.50 33.7 20.9
7 Jonathan Woolrich Hocus Pocus O/P/U 11 26:08.87 31.2 19.4
8 Fiona Grove Kestrel O/P/U/L/Lp 11 26:47.80 30.5 18.9
9 Andrew Horne Challenge O/P/U/St/S 11 27:02.88 30.2 18.8
10 Jon Coulson Toxy O/P 11 27:14.00 30.0 18.6
11 Phil Wilson Greenspeed GT3 O/P/U/Mf/M 10 25:16.10 29.4 18.2
12 Anne Coulson Kingcycle O/P/L/Lp/St/S 10 25:39.50 28.9 18.0
13 Martin Lucy QNT O/P/U/Mf/M 10 25:46.00 28.8 17.9
14 Chris Wilson Trice QNT O/P/U/Mf/M 10 25:47.59 28.8 17.9
15 Heather Fortnum Mason King O/P/L/Lp/St/S 10 25:47.90 28.8 17.9
16 Adam Challacombe Ridgeback O/P/U/St/S/J 9 26:04.84 25.6 15.9
17 Rebecca Sparey-Taylor Buanedd O/P/U/L/Lp/St/S 9 26:15.40 25.5 15.8
18 Nicki Sidwell Purple Bike O/P/L/Lp/St/S 9 26:37.90 25.1 15.6

Round 2 Race(s) for 20 Mins + 2 Laps -- Lap distance: 1.2 km
Round 2 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 14 23:30.50 44.3 27.5
2 Lee Wakefield Fujin SLII (faired) O 14 23:42.59 43.9 27.3
3 Mike Burrows RatRacer cadillac O/P 13 23:50.70 40.5 25.2
4 Adrian Setter Ratracer O/P 13 23:51.20 40.5 25.2
5 Andrew Sidwell Black Adder O/P 13 23:54.90 40.4 25.1
6 Keith Davis M5 High Racer O/P/U 13 24:14.40 39.9 24.7
7 Neil Hood Recumbent O/P/U 13 25:06.55 38.5 23.9
8 Andy Forey moulton deluxe O 13 25:13.50 38.3 23.8
9 Ian Fardoe Wire O/P 12 24:36.70 36.2 22.5
10 Geoff Bird HPV Heaven T7 O/St 12 25:15.30 35.3 21.9
11 Graham Sparey-Taylor beuanndd O/P/U/St/S 12 25:35.30 34.8 21.6
12 Eddie Robbins Scrappy O 11 25:02.34 32.6 20.3
13 Jonathan Woolrich Hocus Pocus O/P/U 10 24:50.30 29.9 18.6
14 Miles Kingsbury Bubble and Squeek O/Mf 9 23:31.00 28.4 17.6

Round 2 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Howard Yeomans hocus pocus O/P/U 12 23:50.90 37.4 23.2
2 Dave Tigwell Cuckoo Raaa O/P/U 12 23:53.90 37.3 23.2
3 Sherri Donaldson Papillon O/P/L/Lp 12 25:36.30 34.8 21.6
4 Richard Everett Windcheetah O/P/Mf/M 11 24:08.34 33.9 21.0
5 Ian Perry Grotty O/P/U/Mf/M 11 24:08.40 33.9 21.0
6 Stuart Challacombe Fujin SL2 O/P/U 11 24:26.40 33.4 20.8
7 Barney Harle Rapto O/P 11 25:20.90 32.2 20.0
8 Judith & Nick Judith's Secret Weapon O/P/U/St/S 11 25:31.50 32.0 19.9
9 Fiona Grove Kestrel O/P/U/L/Lp 10 24:24.90 30.4 18.9
10 Anne Coulson Kingcycle O/P/L/Lp/St/S 10 24:35.70 30.2 18.8
11 Jon Coulson Toxy O/P 10 25:08.64 29.5 18.3
12 Andrew Horne Challenge O/P/U/St/S 10 25:14.20 29.4 18.3
13 Phil Wilson Greenspeed GT3 O/P/U/Mf/M 10 26:02.66 28.5 17.7
14 Chris Wilson Trice QNT O/P/U/Mf/M 10 26:25.50 28.1 17.4
15 Heather Fortnum Mason King O/P/L/Lp/St/S 10 26:31.00 28.0 17.4
16 Martin Lucy QNT O/P/U/Mf/M 9 25:13.90 26.5 16.4
17 Nicki Sidwell Purple Bike O/P/L/Lp/St/S 9 25:27.50 26.3 16.3
18 Adam Challacombe Ridgeback O/P/U/St/S/J 8 24:07.80 24.6 15.3
19 Rebecca Sparey-Taylor Buanedd O/P/U/L/Lp/St/S 8 24:15.60 24.5 15.2

Final Results composed by using Average Points 1:1

Overall
Pos. Name Vehicle Class Dist Time Km/h MPH Position Points
O P U L Lp St S Mf M J A O P U L Lp St S Mf M J A
1 Steve Slade Beano O 21.5 47:16 43.9 27.3 1 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 1000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Lee Wakefield Fujin SLII (faired) O 21.5 48:16 43.1 26.8 2 9 5 0 0 0 0 0 0 0 0 900 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Mike Burrows RatRacer cadillac O/P 20.8 49:15 40.7 25.3 3 1 2 0 0 1 1 0 0 0 0 810 1000 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Adrian Setter Ratracer O/P 20.8 49:16 40.7 25.3 4 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 729 900 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Andrew Sidwell Black Adder O/P 20.0 48:11 40.0 24.9 5 3 0 2 1 6 5 0 0 0 0 623 770 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Keith Davis M5 High Racer O/P/U 20.0 48:10 40.0 24.9 5 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0 623 770 1000 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Neil Hood Recumbent O/P/U 20.0 49:56 38.6 24.0 7 5 2 0 0 0 0 0 0 0 0 531 656 900 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Andy Forey moulton deluxe O 20.0 50:23 38.3 23.8 8 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 478 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Howard Yeomans hocus pocus O/P/U 19.2 49:07 37.8 23.5 9 6 3 0 0 0 0 4 3 0 0 430 590 810 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Dave Tigwell Cuckoo Raaa O/P/U 18.4 47:46 37.3 23.2 10 7 4 0 0 0 0 2 1 0 0 368 531 729 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Ian Fardoe Wire O/P 18.4 48:47 36.5 22.7 11 8 0 0 0 0 0 1 0 0 0 332 478 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Geoff Bird HPV Heaven T7 O/St 18.4 50:49 35.0 21.8 12 12 8 0 0 1 0 0 0 0 0 260 0 0 0 0 1000 0 0 0 0 0
13 Sherri Donaldson Papillon O/P/L/Lp 18.4 50:51 35.0 21.8 13 9 0 1 1 0 0 0 0 0 0 254 408 0 1000 1000 0 0 0 0 0 0
14 Richard Everett Windcheetah O/P/Mf/M 17.7 49:25 34.5 21.5 14 10 13 0 0 10 8 1 1 1 0 229 368 0 0 0 0 0 950 1000 0 0
15 Miles Kingsbury Bubble and Squeek O/Mf 16.9 49:03 33.3 20.7 15 19 11 0 0 8 7 2 0 0 0 226 0 0 0 0 0 0 864 0 0 0
16 Eddie Robbins Scrappy O 17.7 49:21 34.5 21.5 16 10 6 0 0 5 4 0 0 0 0 224 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Graham Sparey-Taylor beuanndd O/P/U/St/S 17.7 50:02 34.1 21.2 17 12 6 0 0 2 1 0 0 0 0 202 330 567 0 0 855 950 0 0 0 0
18 Ian Perry Grotty O/P/U/Mf/M 17.7 49:58 34.1 21.2 18 11 5 0 0 0 0 3 2 0 0 196 332 623 0 0 0 0 855 900 0 0
19 Stuart Challacombe Fujin SL2 O/P/U 17.7 50:42 33.6 20.9 19 13 7 0 0 0 0 0 0 0 0 176 298 560 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Barney Harle Rapto O/P 17.7 51:39 32.9 20.5 20 14 12 5 4 0 0 6 5 0 0 150 268 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Judith & Nick Judith's Secret Weapon O/P/U/St/S 17.7 51:58 32.8 20.4 21 15 8 6 5 2 1 0 0 0 0 135 242 504 0 0 855 950 0 0 0 0
22 Fiona Grove Kestrel O/P/U/L/Lp 16.1 51:12 30.4 18.9 22 16 9 2 2 4 3 0 0 0 0 110 196 408 900 900 0 0 0 0 0 0
23 Jonathan Woolrich Hocus Pocus O/P/U 16.1 50:59 30.5 19.0 23 17 9 3 2 7 6 0 0 0 0 104 186 408 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Anne Coulson Kingcycle O/P/L/Lp/St/S 15.4 50:15 29.6 18.4 24 18 3 3 3 4 3 0 0 0 0 87 154 0 810 810 692 770 0 0 0 0
25 Jon Coulson Toxy O/P 16.1 52:22 29.7 18.5 25 20 9 0 0 0 0 3 2 0 0 84 150 0 0 0 0 0 0 0 0 0
25 Andrew Horne Challenge O/P/U/St/S 16.1 52:17 29.7 18.5 25 19 11 0 0 4 3 0 0 0 0 84 151 349 0 0 692 770 0 0 0 0
27 Phil Wilson Greenspeed GT3 O/P/U/Mf/M 15.4 51:18 28.9 18.0 27 21 12 0 0 3 0 4 3 0 0 72 128 314 0 0 0 0 770 810 0 0
28 Chris Wilson Trice QNT O/P/U/Mf/M 15.4 52:13 28.4 17.7 28 22 13 0 0 0 0 5 4 0 0 55 104 268 0 0 0 0 623 692 0 0
29 Martin Lucy QNT O/P/U/Mf/M 14.6 50:59 27.6 17.2 29 23 13 0 0 0 0 5 4 0 0 52 99 268 0 0 0 0 623 692 0 0
30 Heather Fortnum Mason King O/P/L/Lp/St/S 15.4 52:18 28.3 17.6 30 24 0 4 4 6 5 0 0 0 0 50 94 0 729 729 590 656 0 0 0 0
31 Adam Challacombe Ridgeback O/P/U/St/S/J 13.1 50:12 25.1 15.6 31 25 15 0 0 7 6 0 0 1 0 40 76 229 0 0 504 560 0 0 1000 0
32 Nicki Sidwell Purple Bike O/P/L/Lp/St/S 13.8 52:05 25.5 15.9 32 26 0 5 5 8 7 0 0 0 0 38 72 0 623 623 480 534 0 0 0 0
33 Rebecca Sparey-Taylor Buanedd O/P/U/L/Lp/St/S 13.1 50:31 24.9 15.5 33 27 16 5 5 9 8 5 4 0 0 36 68 206 623 623 454 504 0 0 0 0
Last Updated on 24 August 2009
By Thee Keeper Ov Thee Records