British Human Power Club
Darley Moor
Sunday 12th July


Round 1 Race(s) for 0 + 2 Laps -- Lap distance: 2.3 km
Round 1 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Ken Buckley M5 O/P/U 2 5:51.18 48.1 29.9
2 Neil Fleming Ratracer Genesis O/P 2 6:05.08 46.3 28.8
3 John Lucian Blue Wave O/Mf 2 6:21.62 44.3 27.5
4 Rob Hague Qualcast 3 O/Mf 2 6:26.22 43.8 27.2
5 Brian Robertson Evo KS O/Mf 2 6:30.75 43.3 26.9
6 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 2 6:31.52 43.2 26.8
7 Chris Hamilton Rapto O/P 2 6:44.45 41.8 26.0
8 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 2 6:46.11 41.6 25.8
9 Neil Kirk Challenge Hurricane O/P/U/St/S 2 6:52.66 41.0 25.4
10 Dan Gadsby Francesca O/P/U/St/S 2 6:53.15 40.9 25.4
11 John Williams WAW Velomobile O/Mf 2 6:53.41 40.9 25.4
12 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 2 7:18.48 38.5 23.9
13 Simon Owen Stick Bike O/P/U/St/S 2 7:22.87 38.2 23.7
14 Geoff Bird HPV-heaven T-7 O/St 2 7:34.02 37.2 23.1
15 Dave Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 2 7:36.89 37.0 23.0
16 Jeffrey James cobra O/P 2 7:50.16 35.9 22.3
17 Shawn Ballantine Kingcycle O/St 2 7:51.40 35.8 22.3
18 Magdalena Williams Fujin Tour O/P/U/L/Lp/St/S 2 8:03.28 35.0 21.7
19 Alan Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 2 8:15.42 34.1 21.2
20 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 2 8:45.23 32.2 20.0
21 Jeff Jones trike no 1 O/Mf/M 2 9:01.63 31.2 19.4
22 Martin Lucy catrike 700 O/Mf/M 2 9:34.09 29.4 18.3
23 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 2 9:34.59 29.4 18.3
24 Mike Hughes ICE B2 O/P/U/St/S 2 11:06.20 25.3 15.7
25 Max Farwer Isla O/P/U/St/S/J 2 14:13.54 19.8 12.3

Round 2 Race(s) for 45 + 1 Laps -- Lap distance: 2.3 km
Round 2 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Dan Gadsby Francesca O/P/U/St/S 14 52:37.77 37.5 23.3
2 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 14 52:50.30 37.3 23.2
3 Simon Owen Stick Bike O/P/U/St/S 14 52:53.23 37.3 23.1
4 Jeffrey James cobra O/P 13 53:09.33 34.4 21.4
5 Shawn Ballantine Kingcycle O/St 13 54:29.02 33.6 20.9
6 Magdalena Williams Fujin Tour O/P/U/L/Lp/St/S 12 53:06.80 31.8 19.7
7 Jeff Jones trike no 1 O/Mf/M 12 55:07.86 30.6 19.0
8 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 11 56:23.14 27.5 17.0
9 Martin Lucy catrike 700 O/Mf/M 11 57:41.41 26.8 16.7
10 Mike Hughes ICE B2 O/P/U/St/S 10 58:27.64 24.1 14.9
11 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 6 16.0 9.9

Round 2 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Ken Buckley M5 O/P/U 16 48:18.10 46.7 29.0
2 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 15 48:57.09 43.2 26.8
3 Brian Robertson Evo KS O/Mf 15 49:45.70 42.5 26.4
4 Rob Hague Qualcast 3 O/Mf 15 49:52.00 42.4 26.3
5 Neil Fleming Ratracer Genesis O/P 15 51:09.23 41.3 25.6
6 Neil Kirk Challenge Hurricane O/P/U/St/S 14 49:12.76 40.1 24.9
7 John Lucian Blue Wave O/Mf 14 49:38.36 39.7 24.7
8 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 14 50:15.92 39.2 24.4
9 Chris Hamilton Rapto O/P 14 51:22.39 38.4 23.8
10 John Williams WAW Velomobile O/Mf 13 48:35.86 37.7 23.4
11 Dave Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 12 48:57.59 34.5 21.4
12 Geoff Bird HPV-heaven T-7 O/St 12 50:14.57 33.6 20.9
13 Alan Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 4 11.6 7.2

Final Results composed by using Average Points 20:80

Overall
Pos. Name Vehicle Class Position Points
O P U L Lp St S Mf M J A O P U L Lp St S Mf M J A
1 Ken Buckley M5 O/P/U 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1000 1000 1000 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 2 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 838 882 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Brian Robertson Evo KS O/Mf 3 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 779 0 0 0 0 0 0 962 0 0 0
4 Rob Hague Qualcast 3 O/Mf 4 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 729 0 0 0 0 0 0 900 0 0 0
5 Neil Fleming Ratracer Genesis O/P 5 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 705 828 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 John Lucian Blue Wave O/Mf 6 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 587 0 0 0 0 0 0 848 0 0 0
7 Neil Kirk Challenge Hurricane O/P/U/St/S 7 4 2 0 0 1 1 0 0 0 0 558 701 882 0 0 980 980 0 0 0 0
8 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 8 5 3 0 0 2 2 0 0 0 0 478 656 828 0 0 920 920 0 0 0 0
9 Chris Hamilton Rapto O/P 9 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 450 618 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 John Williams WAW Velomobile O/Mf 10 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 379 0 0 0 0 0 0 729 0 0 0
11 Dan Gadsby Francesca O/P/U/St/S 11 7 4 0 0 3 3 0 0 0 0 357 531 729 0 0 810 810 0 0 0 0
12 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 12 8 0 0 0 0 0 5 1 0 0 314 478 0 0 0 0 0 656 1000 0 0
13 Simon Owen Stick Bike O/P/U/St/S 13 9 5 0 0 4 4 0 0 0 0 282 430 656 0 0 729 729 0 0 0 0
14 Dave Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 14 10 6 0 0 5 5 0 0 0 0 249 387 590 0 0 643 656 0 0 0 0
15 Jeffrey James cobra O/P 15 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 224 349 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Geoff Bird HPV-heaven T-7 O/St 16 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 216 0 0 0 0 603 0 0 0 0 0
17 Shawn Ballantine Kingcycle O/St 17 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 185 0 0 0 0 531 0 0 0 0 0
18 Magdalena Williams Fujin Tour O/P/U/L/Lp/St/S 18 12 7 1 1 8 6 0 0 0 0 167 314 531 1000 1000 478 590 0 0 0 0
19 Jeff Jones trike no 1 O/Mf/M 19 0 0 0 0 0 0 6 2 0 0 144 0 0 0 0 0 0 590 900 0 0
20 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 20 13 8 0 0 0 0 7 3 1 0 128 271 468 0 0 0 0 520 794 1000 0
21 Martin Lucy catrike 700 O/Mf/M 21 0 0 0 0 0 0 8 4 0 0 119 0 0 0 0 0 0 489 745 0 0
22 Mike Hughes ICE B2 O/P/U/St/S 22 14 9 0 0 9 7 0 0 0 0 105 244 421 0 0 421 520 0 0 0 0
22 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 22 15 0 2 2 0 0 0 0 0 0 105 234 0 900 900 0 0 0 0 0 0
24 Alan Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 24 16 10 0 0 10 8 0 0 0 0 101 221 405 0 0 396 489 0 0 0 0
25 Max Farwer Isla O/P/U/St/S/J 25 17 11 0 0 11 9 0 0 2 0 16 37 70 0 0 70 86 0 0 180 0
Last Updated on 14 July 2015
By Thee Keeper Ov Thee Records