British Human Power Club
Hillingdon I
Sunday 12th April


Round 1 Race(s) for 30 + 1 Laps -- Lap distance: 1.5 km
Round 1 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Tarquin Kyle Boardman Upwrong O/P/U/St/S 13 34:10.16 34.9 21.7
2 Scott Wallis Kingcycle O/P/St/S 13 34:29.02 34.6 21.5
3 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 13 35:13.00 33.8 21.0
4 Dave Goodman Kingcycle O/St 13 36:12.51 32.9 20.4
5 Richard Everett Windcheater O/P/Mf/M 13 36:13.67 32.9 20.4
6 Andrew Mills Hurricane SL O/P/U/St/S 12 34:11.00 32.2 20.0
7 Magdalena Williams Fujin Tour O/P/U/L/Lp/St/S 12 34:36.91 31.8 19.7
8 Patrick Kyle Specialized Upwrong O/P/U/St/S/J 12 35:20.13 31.1 19.3
9 Fraser Tomsett Molerat O/P/U 12 35:36.66 30.9 19.2
10 Bruce Dance Upwrong O/P/U/St/S 12 35:53.80 30.6 19.0
11 Dom Cunningham Tri-Dom O/P/U/Mf/M 11 34:12.51 29.5 18.3
12 Mark Evans Raptobike O/P/U 11 34:12.82 29.5 18.3
13 Alan Goodman Catrike Speed O/P/U/Mf/M 11 34:23.80 29.3 18.2
14 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 11 34:27.73 29.3 18.2
15 Andy Trisconi-Smith KMX trike / Quattro O/Mf 11 34:55.32 28.9 17.9
16 Bob Colover Kingcycle/Speed Machine O/P/St/S 11 35:16.10 28.6 17.7
17 Geoff Bird Greenspeed X5 O/Mf/M 10 34:21.23 26.7 16.6
18 Stuart Glen Kingcycle O/P/U/St/S 10 35:16.76 26.0 16.1
19 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 9 35:32.73 23.2 14.4

Round 1 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 19 33:02.92 52.7 32.8
2 Eddie Robbins Rome O 16 33:12.91 44.2 27.4
3 Mike Burrows ? O/P 16 35:10.64 41.7 25.9
4 Ken Buckley M5 O/P/U 15 33:04.08 41.6 25.8
5 David L'Hostis Optima Baron O/P/U 15 34:07.02 40.3 25.0
6 John Williams WAW Velomobile O/Mf 15 34:28.36 39.9 24.8
7 Andrew Sidwell Rattysnake Unfaired O/P/U 15 34:32.74 39.8 24.7
8 Brian Robertson Evo KS O/Mf 14 33:15.77 38.6 24.0
9 Chris Hamilton Rapto O/P 14 34:45.70 36.9 22.9
10 Rob Hague Qualcast 3 O/Mf 13 33:39.64 35.4 22.0
11 Howard Yeomans Challenge Hurricane O/P/U/St/S 13 34:35.16 34.5 21.4
12 Derrick Tweddle Bare Donkey O/P/U 13 34:35.39 34.5 21.4
13 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 13 34:53.50 34.2 21.2
14 Joseph Parker Mason Kin O/P/St/S 12 33:24.51 32.9 20.4
15 Jeffrey James cobra O/P 12 33:34.08 32.8 20.3
16 Sam Knight Black Pig Unfaired / Quattro O 12 35:02.42 31.4 19.5
17 Jim Evans Raptobike O/P/U 12 35:36.36 30.9 19.2
18 Richard Merrett High Baron O/P/U/St/S 12 35:36.61 30.9 19.2
19 Barney Harle Rapto O/P 12 35:57.02 30.6 19.0

Round 2 Race(s) for 30 + 1 Laps -- Lap distance: 1.5 km
Round 2 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Andy Trisconi-Smith KMX trike / Quattro O/Mf 14 33:48.83 38.0 23.6
2 Scott Wallis Kingcycle O/P/St/S 13 35:02.86 34.0 21.1
3 Dave Goodman Kingcycle O/St 13 36:11.67 32.9 20.4
4 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 13 36:12.30 32.9 20.4
5 Richard Everett Windcheater O/P/Mf/M 12 34:19.33 32.0 19.9
6 Andrew Mills Hurricane SL O/P/U/St/S 12 35:16.95 31.2 19.4
7 Magdalena Williams Fujin Tour O/P/U/L/Lp/St/S 12 36:10.08 30.4 18.9
8 Patrick Kyle Specialized Upwrong O/P/U/St/S/J 12 36:18.39 30.3 18.8
9 Tarquin Kyle Boardman Upwrong O/P/U/St/S 12 36:19.00 30.3 18.8
10 Bruce Dance Upwrong O/P/U/St/S 12 36:19.92 30.3 18.8
11 Alan Goodman Catrike Speed O/P/U/Mf/M 11 36:36.08 27.5 17.1
12 Bob Colover Kingcycle/Speed Machine O/P/St/S 10 34:35.08 26.5 16.4
13 Geoff Bird Greenspeed X5 O/Mf/M 10 34:50.11 26.3 16.3
14 Stuart Glen Kingcycle O/P/U/St/S 10 37:30.74 24.4 15.2
15 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 8 35:52.02 20.4 12.7

Round 2 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 19 33:24.77 52.2 32.4
2 Eddie Robbins Rome O 17 34:31.61 45.1 28.0
3 Ken Buckley M5 O/P/U 16 33:45.16 43.5 27.0
4 Rob Hague Qualcast 3 O/Mf 16 34:44.05 42.2 26.2
5 Mike Burrows ? O/P 15 33:51.61 40.6 25.2
6 John Williams WAW Velomobile O/Mf 15 34:27.61 39.9 24.8
7 Andrew Sidwell Rattysnake Unfaired O/P/U 15 34:29.02 39.9 24.8
8 David L'Hostis Optima Baron O/P/U 15 35:37.50 38.6 24.0
9 Brian Robertson Evo KS O/Mf 14 33:57.20 37.8 23.5
10 Chris Hamilton Rapto O/P 14 34:59.16 36.7 22.8
11 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 14 35:14.39 36.4 22.6
12 Derrick Tweddle Bare Donkey O/P/U 12 33:26.04 32.9 20.4
13 Jeffrey James cobra O/P 12 35:38.23 30.9 19.2
14 Joseph Parker Mason Kin O/P/St/S 11 35:07.51 28.7 17.8
15 Richard Merrett High Baron O/P/U/St/S 11 35:40.00 28.3 17.5
16 Sam Knight Black Pig Unfaired / Quattro O 8 21.9 13.6

Final Results composed by using Average Points 1:1

Overall
Pos. Name Vehicle Class Position Points
O P U L Lp St S Mf M J A O P U L Lp St S Mf M J A
1 Steve Slade Beano O 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Eddie Robbins Rome O 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 900 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Ken Buckley M5 O/P/U 3 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 770 950 1000 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Mike Burrows ? O/P 4 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 733 950 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 John Williams WAW Velomobile O/Mf 5 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 590 0 0 0 0 0 0 950 0 0 0
6 David L'Hostis Optima Baron O/P/U 6 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 567 770 855 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Rob Hague Qualcast 3 O/Mf 7 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 558 0 0 0 0 0 0 905 0 0 0
8 Andrew Sidwell Rattysnake Unfaired O/P/U 8 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 531 770 855 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Brian Robertson Evo KS O/Mf 9 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 432 0 0 0 0 0 0 814 0 0 0
10 Chris Hamilton Rapto O/P 10 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 390 656 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Scott Wallis Kingcycle O/P/St/S 11 6 0 0 0 1 1 0 0 0 0 298 531 0 0 0 900 900 0 0 0 0
12 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 12 7 4 0 0 2 2 0 0 0 0 272 488 630 0 0 864 864 0 0 0 0
13 Derrick Tweddle Bare Donkey O/P/U 13 8 5 0 0 0 0 0 0 0 0 230 430 623 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Andy Trisconi-Smith KMX trike / Quattro O/Mf 13 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 230 0 0 0 0 0 0 644 0 0 0
15 Tarquin Kyle Boardman Upwrong O/P/U/St/S 15 10 6 0 0 3 3 0 0 0 0 229 410 580 0 0 766 795 0 0 0 0
16 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 16 9 0 0 0 0 0 4 1 0 0 218 414 0 0 0 0 0 692 1000 0 0
17 Dave Goodman Kingcycle O/St 17 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 210 0 0 0 0 700 0 0 0 0 0
18 Richard Everett Windcheater O/P/Mf/M 18 11 0 0 0 0 0 6 2 0 0 168 334 0 0 0 0 0 623 900 0 0
19 Andrew Mills Hurricane SL O/P/U/St/S 19 12 7 0 0 5 4 0 0 0 0 144 289 534 0 0 630 700 0 0 0 0
20 Jeffrey James cobra O/P 20 13 0 0 0 0 0 0 0 0 0 142 284 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Howard Yeomans Challenge Hurricane O/P/U/St/S 21 16 11 0 0 10 10 0 0 0 0 141 239 328 0 0 405 405 0 0 0 0
22 Joseph Parker Mason Kin O/P/St/S 22 14 0 0 0 7 6 0 0 0 0 137 250 0 0 0 543 567 0 0 0 0
23 Magdalena Williams Fujin Tour O/P/U/L/Lp/St/S 23 15 8 1 1 6 5 0 0 0 0 122 244 480 1000 1000 567 630 0 0 0 0
24 Patrick Kyle Specialized Upwrong O/P/U/St/S/J 24 17 9 0 0 8 6 0 0 1 0 106 220 432 0 0 510 567 0 0 1000 0
25 Bruce Dance Upwrong O/P/U/St/S 25 18 12 0 0 9 8 0 0 0 0 78 164 320 0 0 414 459 0 0 0 0
26 Richard Merrett High Baron O/P/U/St/S 26 19 10 0 0 11 9 0 0 0 0 76 158 332 0 0 387 430 0 0 0 0
27 Sam Knight Black Pig Unfaired / Quattro O 27 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 72 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
28 Alan Goodman Catrike Speed O/P/U/Mf/M 28 20 13 0 0 0 0 7 3 0 0 55 115 250 0 0 0 0 531 770 0 0
29 Bob Colover Kingcycle/Speed Machine O/P/St/S 29 21 0 0 0 12 11 0 0 0 0 46 100 0 0 0 332 368 0 0 0 0
30 Geoff Bird Greenspeed X5 O/Mf/M 30 0 0 0 0 0 0 8 4 0 0 42 0 0 0 0 0 0 454 692 0 0
31 Jim Evans Raptobike O/P/U 31 23 16 0 0 0 0 0 0 0 0 40 84 174 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Stuart Glen Kingcycle O/P/U/St/S 32 22 14 0 0 13 12 0 0 0 0 38 90 224 0 0 298 332 0 0 0 0
33 Fraser Tomsett Molerat O/P/U 33 25 17 0 0 0 0 0 0 0 0 32 68 141 0 0 0 0 0 0 0 0
34 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 34 24 15 0 0 0 0 9 5 2 0 31 80 202 0 0 0 0 408 623 900 0
35 Barney Harle Rapto O/P 35 26 0 0 0 0 0 0 0 0 0 26 54 0 0 0 0 0 0 0 0 0
36 Dom Cunningham Tri-Dom O/P/U/Mf/M 36 27 18 0 0 0 0 10 6 0 0 24 49 114 0 0 0 0 295 405 0 0
37 Mark Evans Raptobike O/P/U 37 28 19 0 0 0 0 0 0 0 0 21 44 103 0 0 0 0 0 0 0 0
38 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 38 29 0 2 2 0 0 0 0 0 0 17 36 0 450 450 0 0 0 0 0 0
Last Updated on 15 April 2015
By Thee Keeper Ov Thee Records