British Human Power Club
Hillingdon II
Sunday 19th October


Round 1 Race(s) for 30 + 1 Laps -- Lap distance: 1.5 km
Round 1 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Steve Slade Beano O 19 32:18.39 53.9 33.5
2 Derrick Tweddle Yellowdonkey O 17 33:10.92 47.0 29.2
3 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 16 33:30.02 43.8 27.2
4 Ian Fardoe Fluffy O/Mf 16 33:56.95 43.2 26.8
5 Brian Robertson Evo KS O/Mf 16 33:59.13 43.2 26.8
6 Mike Burrows Excesion O/P 15 32:25.80 42.4 26.3
7 Russell Bridge NoCom O/P/U 15 33:29.45 41.1 25.5
8 Neil Kirk Performer highracer O/P/U/St/S 15 33:39.29 40.9 25.4
9 David L'Hostis Optima Baron O/P/U 15 34:02.23 40.4 25.1
10 Chris Hamilton Rapto O/P 14 32:26.23 39.6 24.6
11 Andy Trisconi-Smith Tin Can O/P/U 14 32:28.73 39.5 24.5
12 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 14 33:18.10 38.5 23.9
13 John Lucian Blue Wave O/Mf 14 34:20.07 37.4 23.2
14 Scott Wallis Kingcycle O/P/St/S 13 32:21.04 36.8 22.9
15 Sam Knight Black Pig Unfaired O/P/U 12 33:30.80 32.8 20.4
16 Joseph Parker Carrera Virtuoso O/P/U/St/S 11 32:56.82 30.6 19.0

Round 1 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 John Williams WAW Velomobile O/Mf 14 34:48.14 36.9 22.9
2 Tarquin Kyle Boardman Upwrong O/P/U/St/S 14 34:48.58 36.9 22.9
3 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 14 35:35.23 36.1 22.4
4 Geoff Bird HPV-heaven T-7 O/St 14 37:05.11 34.6 21.5
5 Richard Everett Windcheetah O/P/Mf/M 14 37:15.58 34.4 21.4
6 Dave Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 13 34:50.33 34.2 21.2
7 Geoff Booker Trykit O/P/U/Mf/M 13 35:08.00 33.9 21.1
8 Mark Silver Conventional Tricycle O/P/U/Mf/M 13 35:08.48 33.9 21.1
9 Fraser Tomsett Molerat O/P/U 13 37:36.11 31.7 19.7
10 Minoru Mitsumoto Kingcycle O/P/St/S 13 37:36.66 31.7 19.7
11 Patrick Kyle Specialized Upwrong O/P/U/St/S/J 12 34:52.61 31.5 19.6
12 Luan Mahoney Booker Bike O/P/U/L/Lp/St/S 12 34:55.66 31.5 19.6
13 Jeffrey James cobra O/P 12 35:11.80 31.2 19.4
14 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 12 35:55.39 30.6 19.0
15 Lez Young Booker trike O/P/U/Mf/M 12 36:27.86 30.2 18.7
16 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 11 36:40.70 27.5 17.1
17 Heather Fortnum Mason King O/P/L/Lp/St/S 11 36:42.77 27.5 17.0
18 Katie Sparenberg Windy Unfaired O/P/U/L/Lp/Mf/M 10 36:44.45 24.9 15.5
19 Magdalena Williams Brompton O/P/U/L/Lp/St/S 10 38:24.48 23.9 14.8
20 Max Farwer Isla O/P/U/St/S/J 7 39:32.50 16.2 10.1

Round 2 Race(s) for 30 + 1 Laps -- Lap distance: 1.5 km
Round 2 Race 1
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 Derrick Tweddle Yellowdonkey O 17 33:12.76 46.9 29.2
2 Steve Slade Beano O 16 44.2 27.4
3 Ian Fardoe Fluffy O/Mf 16 34:00.00 43.2 26.8
4 Brian Robertson Evo KS O/Mf 16 34:07.17 43.0 26.7
5 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 16 34:07.86 43.0 26.7
6 Mike Burrows Excesion O/P 16 34:45.84 42.2 26.2
7 Neil Kirk Performer highracer O/P/U/St/S 15 33:47.95 40.7 25.3
8 Russell Bridge NoCom O/P/U 15 33:48.14 40.7 25.3
9 Chris Hamilton Rapto O/P 15 34:44.82 39.6 24.6
10 David L'Hostis Optima Baron O/P/U 14 38.6 24.0
11 Andy Trisconi-Smith Tin Can O/P/U 14 34:49.30 36.9 22.9
12 John Lucian Blue Wave O/Mf 14 35:05.13 36.6 22.7
13 Scott Wallis Kingcycle O/P/St/S 13 33:46.66 35.3 21.9
14 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 13 34:29.92 34.5 21.4
15 Joseph Parker Carrera Virtuoso O/P/U/St/S 13 36:08.00 33.0 20.5
16 Sam Knight Black Pig Unfaired O/P/U 12 33:35.95 32.7 20.3

Round 2 Race 2
Pos Name Vehicle Class Laps Time Km/h MPH
1 John Williams WAW Velomobile O/Mf 13 34:51.48 34.2 21.2
2 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 13 35:12.10 33.9 21.0
3 Patrick Kyle Specialized Upwrong O/P/U/St/S/J 13 35:12.42 33.8 21.0
4 Richard Everett Windcheetah O/P/Mf/M 13 35:12.92 33.8 21.0
5 Tarquin Kyle Boardman Upwrong O/P/U/St/S 13 35:13.23 33.8 21.0
6 Dave Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 13 35:30.64 33.6 20.8
7 Geoff Booker Trykit O/P/U/Mf/M 13 36:11.64 32.9 20.4
8 Mark Silver Conventional Tricycle O/P/U/Mf/M 13 36:13.04 32.9 20.4
9 Lez Young Booker trike O/P/U/Mf/M 13 36:14.54 32.9 20.4
10 Jeffrey James cobra O/P 12 35:16.02 31.2 19.4
11 Luan Mahoney Booker Bike O/P/U/L/Lp/St/S 12 35:34.64 30.9 19.2
12 Minoru Mitsumoto Kingcycle O/P/St/S 12 36:12.32 30.4 18.9
13 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 12 37:20.48 29.5 18.3
14 Heather Fortnum Mason King O/P/L/Lp/St/S 10 36:07.51 25.4 15.7
15 Katie Sparenberg Windy Unfaired O/P/U/L/Lp/Mf/M 10 37:12.39 24.6 15.3
16 Magdalena Williams Brompton O/P/U/L/Lp/St/S 9 35:19.92 23.3 14.5
17 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 9 36:43.59 22.4 13.9

Final Results composed by using Average Points 50:50

Overall
Pos. Name Vehicle Class Position Points
O P U L Lp St S Mf M J A O P U L Lp St S Mf M J A
1 Steve Slade Beano O 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 950 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1 Derrick Tweddle Yellowdonkey O 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 950 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Ian Fardoe Fluffy O/Mf 3 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 770 0 0 0 0 0 0 1000 0 0 0
4 Andrew Sidwell Rattysnake O/P 4 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 733 1000 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Brian Robertson Evo KS O/Mf 5 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 692 0 0 0 0 0 0 900 0 0 0
6 Mike Burrows Excesion O/P 6 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 590 900 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Neil Kirk Performer highracer O/P/U/St/S 7 3 1 0 0 1 1 0 0 0 0 504 770 950 0 0 1000 1000 0 0 0 0
7 Russell Bridge NoCom O/P/U 7 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0 504 770 950 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Chris Hamilton Rapto O/P 9 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 408 623 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 David L'Hostis Optima Baron O/P/U 9 5 3 0 0 0 0 0 0 0 0 408 623 810 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Andy Trisconi-Smith Tin Can O/P/U 11 7 4 0 0 0 0 0 0 0 0 349 531 729 0 0 0 0 0 0 0 0
12 John Lucian Blue Wave O/Mf 12 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 298 0 0 0 0 0 0 810 0 0 0
13 Jochan Farwer Highracer O/P/U/St/S 13 8 5 0 0 2 2 0 0 0 0 284 454 656 0 0 855 855 0 0 0 0
14 Scott Wallis Kingcycle O/P/St/S 14 9 0 0 0 3 3 0 0 0 0 244 432 0 0 0 814 814 0 0 0 0
15 John Williams WAW Velomobile O/Mf 15 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 242 0 0 0 0 0 0 729 0 0 0
16 Karl Sparenberg Windy O/P/Mf/M 16 10 0 0 0 0 0 5 1 0 0 196 368 0 0 0 0 0 656 1000 0 0
17 Tarquin Kyle Boardman Upwrong O/P/U/St/S 17 11 6 0 0 4 4 0 0 0 0 190 356 560 0 0 733 733 0 0 0 0
18 Richard Everett Windcheetah O/P/Mf/M 18 12 0 0 0 0 0 6 2 0 0 158 314 0 0 0 0 0 590 900 0 0
19 Dave Goodman Kingcycle O/P/U/St/S 19 13 7 0 0 6 6 0 0 0 0 135 268 504 0 0 590 623 0 0 0 0
20 Patrick Kyle Specialized Upwrong O/P/U/St/S/J 20 14 8 0 0 5 5 0 0 1 0 128 250 452 0 0 604 630 0 0 1000 0
21 Geoff Booker Trykit O/P/U/Mf/M 21 15 9 0 0 0 0 7 3 0 0 116 230 432 0 0 0 0 531 810 0 0
22 Mark Silver Conventional Tricycle O/P/U/Mf/M 22 16 10 0 0 0 0 8 4 0 0 104 207 390 0 0 0 0 478 729 0 0
23 Sam Knight Black Pig Unfaired O/P/U 23 17 12 0 0 0 0 0 0 0 0 89 178 334 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Joseph Parker Carrera Virtuoso O/P/U/St/S 24 18 11 0 0 8 8 0 0 0 0 84 164 342 0 0 459 480 0 0 0 0
24 Geoff Bird HPV-heaven T-7 O/St 24 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 84 0 0 0 0 328 0 0 0 0 0
26 Minoru Mitsumoto Kingcycle O/P/St/S 26 19 0 0 0 7 7 0 0 0 0 69 138 0 0 0 480 510 0 0 0 0
27 Lez Young Booker trike O/P/U/Mf/M 27 20 13 0 0 0 0 9 5 0 0 66 128 272 0 0 0 0 430 656 0 0
28 Jeffrey James cobra O/P 28 20 0 0 0 0 0 0 0 0 0 65 128 0 0 0 0 0 0 0 0 0
28 Luan Mahoney Booker Bike O/P/U/L/Lp/St/S 28 20 14 1 1 9 9 0 0 0 0 65 128 268 1000 1000 454 478 0 0 0 0
30 Fiona Grove Velodynamics T8 O/P/L/Lp 30 23 0 2 2 0 0 0 0 0 0 52 104 0 900 900 0 0 0 0 0 0
31 Fraser Tomsett Molerat O/P/U 31 24 18 0 0 0 0 0 0 0 0 44 92 174 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Heather Fortnum Mason King O/P/L/Lp/St/S 32 25 0 3 3 10 10 0 0 0 0 40 80 0 810 810 368 387 0 0 0 0
33 Katie Sparenberg Windy Unfaired O/P/U/L/Lp/Mf/M 33 26 15 4 4 0 0 10 6 0 0 36 72 207 729 729 0 0 368 560 0 0
33 James Hamilton KMX O/P/U/Mf/M/J 33 26 16 0 0 0 0 10 6 2 0 36 72 196 0 0 0 0 368 560 900 0
35 Magdalena Williams Brompton O/P/U/L/Lp/St/S 35 28 17 5 5 11 11 0 0 0 0 33 65 186 656 656 332 349 0 0 0 0
36 Max Farwer Isla O/P/U/St/S/J 36 29 19 0 0 13 12 0 0 3 0 12 26 75 0 0 141 157 0 0 405 0
Last Updated on 21 October 2015
By Thee Keeper Ov Thee Records