Darley Moor 2

by Kim      Updated: 2020-09-06 22:30:10


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 STEVE SLADE Beano 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 LEE WAKEFIELD Milan SL 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 NEIL HOOD Quest 770 230 365 (4th) 405 (3rd)
4 IAN FARDOE Gelato 694 306 329 (5th) 365 (4th)
5 PETE WATSON BOB 671 329 405 (3rd) 266 (7th)
6 LIAM GOODMAN Notso 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 SHAUN PALLISTER Quest XS 544 456 215 (9th) 329 (5th)
8 JAMES COXTON ICE VTX 454 546 239 (8th) 215 (9th)
9 CHRIS HAMILTON The Egg 441 559 266 (7th) 175 (11th)
10 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 414 586 175 (11th) 239 (8th)
11 JOHN LUCIAN Pelso BTF 336 664 194 (10th) 142 (13th)
12 ANDREW SIDWELL Rattysnake 316 684 158 (12th) 158 (12th)
13 TIM MACDONALD Strada 256 744 128 (14th) 128 (14th)
14 ANDY FOREY Festina 209 791 115 (15th) 94 (17th)
15 MR IAN SQUIRES Alpha 7 194 806 194 (10th)
16 ALAN GOODMAN Speedy 179 821 94 (17th) 85 (18th)
17 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 173 827 104 (16th) 69 (20th)
18 SIMON WATSON DMR 169 831 142 (13th) 27 (29th)
19 LUKE Carbonbike 165 835 50 (23rd) 115 (15th)
20 GERALD OLIVER CHARLWOOD Recartar 162 838 85 (18th) 77 (19th)
21 ROBERT GLEN Vitus 127 873 77 (19th) 50 (23rd)
22 COLIN ROSE Orbit 125 875 69 (20th) 56 (22nd)
23 KIM WALL ICE Sprint 124 876 62 (21st) 62 (21st)
24 DAN HOPWOOD Handcycle 104 896 104 (16th)
25 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 93 907 56 (22nd) 37 (26th)
26 STUART GLEN Viking FX 86 914 41 (25th) 45 (24th)
27 WILLIAM TULETT Trice 78 922 37 (26th) 41 (25th)
28 IAN PRINCE Natalie 78 922 45 (24th) 33 (27th)
29 MARK HOWARD Handcycle 63 937 33 (27th) 30 (28th)
30 ROB WOMACK Force 3 top end 54 946 30 (28th) 24 (30th)
31 SONJA WITTIG Bike-E 49 951 27 (29th) 22 (31st)
32 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 24 976 24 (30th)
33 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 22 978 22 (31st)
34 OLIVIA MAGEE It's so orange 20 980 20 (32nd)
35 ALICE TOMKINS It's so orange 18 982 18 (33rd)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 JAMES COXTON ICE VTX 950 500 (1st) 450 (2nd)
2 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 905 45 405 (3rd) 500 (1st)
3 JOHN LUCIAN Pelso BTF 815 135 450 (2nd) 365 (4th)
4 ANDREW SIDWELL Rattysnake 770 180 365 (4th) 405 (3rd)
5 ALAN GOODMAN Speedy 562 388 296 (6th) 266 (7th)
6 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 544 406 329 (5th) 215 (9th)
7 GERALD OLIVER CHARLWOOD Recartar 505 445 266 (7th) 239 (8th)
8 LUKE Carbonbike 487 463 158 (12th) 329 (5th)
9 ROBERT GLEN Vitus 397 553 239 (8th) 158 (12th)
10 COLIN ROSE Orbit 390 560 215 (9th) 175 (11th)
11 KIM WALL ICE Sprint 388 562 194 (10th) 194 (10th)
12 DAN HOPWOOD Handcycle 296 654 296 (6th)
13 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 290 660 175 (11th) 115 (15th)
14 STUART GLEN Viking FX 270 680 128 (14th) 142 (13th)
15 IAN PRINCE Natalie 246 704 142 (13th) 104 (16th)
16 WILLIAM TULETT Trice 243 707 115 (15th) 128 (14th)
17 MARK HOWARD Handcycle 198 752 104 (16th) 94 (17th)
18 ROB WOMACK Force 3 top end 179 771 94 (17th) 85 (18th)
19 SONJA WITTIG Bike-E 162 788 85 (18th) 77 (19th)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 JAMES COXTON ICE VTX 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 734 216 405 (3rd) 329 (5th)
4 LUKE Carbonbike 671 279 266 (7th) 405 (3rd)
5 ROBERT GLEN Vitus 604 346 365 (4th) 239 (8th)
6 COLIN ROSE Orbit 595 355 329 (5th) 266 (7th)
7 KIM WALL ICE Sprint 592 358 296 (6th) 296 (6th)
8 STUART GLEN Viking FX 430 520 215 (9th) 215 (9th)
9 IAN PRINCE Natalie 414 536 239 (8th) 175 (11th)
10 WILLIAM TULETT Trice 388 562 194 (10th) 194 (10th)
11 DAN HOPWOOD Handcycle 365 585 365 (4th)
12 MARK HOWARD Handcycle 333 617 175 (11th) 158 (12th)
13 ROB WOMACK Force 3 top end 300 650 158 (12th) 142 (13th)
14 SONJA WITTIG Bike-E 270 680 142 (13th) 128 (14th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 LEE WAKEFIELD Milan SL 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 NEIL HOOD Quest 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 IAN FARDOE Gelato 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 SHAUN PALLISTER Quest XS 661 339 296 (6th) 365 (4th)
5 JAMES COXTON ICE VTX 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 CHRIS HAMILTON The Egg 631 369 365 (4th) 266 (7th)
7 TIM MACDONALD Strada 505 495 266 (7th) 239 (8th)
8 ALAN GOODMAN Speedy 414 586 239 (8th) 175 (11th)
9 LUKE Carbonbike 409 591 194 (10th) 215 (9th)
10 KIM WALL ICE Sprint 373 627 215 (9th) 158 (12th)
11 IAN PRINCE Natalie 303 697 175 (11th) 128 (14th)
12 WILLIAM TULETT Trice 300 700 158 (12th) 142 (13th)
13 MR IAN SQUIRES Alpha 7 296 704 296 (6th)
14 MARK HOWARD Handcycle 257 743 142 (13th) 115 (15th)
15 ROB WOMACK Force 3 top end 232 768 128 (14th) 104 (16th)
16 DAN HOPWOOD Handcycle 194 806 194 (10th)
17 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 115 885 115 (15th)
18 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 104 896 104 (16th)
19 OLIVIA MAGEE It's so orange 94 906 94 (17th)
20 ALICE TOMKINS It's so orange 85 915 85 (18th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 JAMES COXTON ICE VTX 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 LUKE Carbonbike 815 185 365 (4th) 450 (2nd)
3 ALAN GOODMAN Speedy 815 185 450 (2nd) 365 (4th)
4 KIM WALL ICE Sprint 734 266 405 (3rd) 329 (5th)
5 IAN PRINCE Natalie 595 405 329 (5th) 266 (7th)
6 WILLIAM TULETT Trice 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 MARK HOWARD Handcycle 505 495 266 (7th) 239 (8th)
8 ROB WOMACK Force 3 top end 454 546 239 (8th) 215 (9th)
9 DAN HOPWOOD Handcycle 405 595 405 (3rd)


Sports (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso BTF 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 COLIN ROSE Orbit 770 230 365 (4th) 405 (3rd)
4 ROBERT GLEN Vitus 770 230 405 (3rd) 365 (4th)
5 STUART GLEN Viking FX 625 375 296 (6th) 329 (5th)
6 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 625 375 329 (5th) 296 (6th)
7 SONJA WITTIG Bike-E 532 468 266 (7th) 266 (7th)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso BTF 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 COLIN ROSE Orbit 770 230 365 (4th) 405 (3rd)
4 ROBERT GLEN Vitus 770 230 405 (3rd) 365 (4th)
5 STUART GLEN Viking FX 625 375 296 (6th) 329 (5th)
6 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 625 375 329 (5th) 296 (6th)
7 SONJA WITTIG Bike-E 532 468 266 (7th) 266 (7th)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 KIM WALL ICE Sprint 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 SONJA WITTIG Bike-E 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 KIM WALL ICE Sprint 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 SONJA WITTIG Bike-E 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 365 635 365 (4th)
5 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 329 671 329 (5th)
6 OLIVIA MAGEE It's so orange 296 704 296 (6th)
7 ALICE TOMKINS It's so orange 266 734 266 (7th)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 PETE WATSON BOB 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 WILLIAM TULETT Trice 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 405 595 405 (3rd)
4 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 365 635 365 (4th)
5 OLIVIA MAGEE It's so orange 329 671 329 (5th)
6 ALICE TOMKINS It's so orange 296 704 296 (6th)


Arm-Powered (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 LUKE Carbonbike 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 MARK HOWARD Handcycle 855 145 450 (2nd) 405 (3rd)
3 ROB WOMACK Force 3 top end 770 230 405 (3rd) 365 (4th)
4 DAN HOPWOOD Handcycle 450 550 450 (2nd)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hr
Top 44
1 IAN FARDOE Gelato 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 IAN PRINCE Natalie 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)


Point Structures

50% Races Scored with 50%
1-10:500450405365329296266239215194
11-20:17515814212811510494857769
21-30:62565045413733302724
31-40:2220181614131211109
41-44:8765
Participation:5
  • DarleyMoor2-R1-TT
  • DarleyMoor2-R2-2hr


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr