Gravesend 2

by Kim      Updated: 2020-09-20 23:02:50


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 STEVE SLADE Beano 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 LIAM GOODMAN Notso 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 NEIL HOOD Milan SL 701 299 405 (3rd) 296 (6th)
4 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 694 306 329 (5th) 365 (4th)
5 DERRICK TWEDDLE Yellowdonkey 671 329 266 (7th) 405 (3rd)
6 ANDREW SIDWELL Rattysnake 625 375 296 (6th) 329 (5th)
7 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 580 420 365 (4th) 215 (9th)
8 SHAUN PALLISTER Twisty 481 519 215 (9th) 266 (7th)
9 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 478 522 239 (8th) 239 (8th)
10 JOHN WILLIAMS Lumpy 388 612 194 (10th) 194 (10th)
11 ANDY FOREY Festina 333 667 158 (12th) 175 (11th)
12 TIM MACDONALD Strada 333 667 175 (11th) 158 (12th)
13 ALAN GOODMAN Speedy 270 730 128 (14th) 142 (13th)
14 ROBERT GLEN Viking FX 270 730 142 (13th) 128 (14th)
15 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 230 770 115 (15th) 115 (15th)
16 MARK TILLEY Grunhilda 208 792 104 (16th) 104 (16th)
17 KIM WALL ICE Sprint 188 812 94 (17th) 94 (17th)
18 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 162 838 77 (19th) 85 (18th)
19 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 147 853 85 (18th) 62 (21st)
20 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 146 854 69 (20th) 77 (19th)
21 STUART GLEN Viking FX 131 869 62 (21st) 69 (20th)
22 WILLIAM TULETT Trice 112 888 56 (22nd) 56 (22nd)
23 COLIN ROSE Stinger/Orbit 95 905 45 (24th) 50 (23rd)
24 BRIAN DAY Day-Glo 95 905 50 (23rd) 45 (24th)
25 SONJA WITTIG Grotto 78 922 37 (26th) 41 (25th)
26 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 68 932 41 (25th) 27 (29th)
27 ROB WOMACK Force 3 67 933 30 (28th) 37 (26th)
28 SHERIF HARDING Brutella 63 937 33 (27th) 30 (28th)
29 PHILIP CARTER Slowcoach 53 947 20 (32nd) 33 (27th)
30 ELLIE FAULKNER Liberated from Wales 27 973 27 (29th)
31 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 24 976 24 (30th)
32 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 22 978 22 (31st)
33 ANN BUNESCU It's so orange 18 982 18 (33rd)
34 OLIVIA SAJDAK Liberated from Wales 16 984 16 (34th)
35 OLIVIA MAGEE It's so orange 14 986 14 (35th)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 865 85 500 (1st) 365 (4th)
3 ANDREW SIDWELL Rattysnake 855 95 405 (3rd) 450 (2nd)
4 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 770 180 365 (4th) 405 (3rd)
5 ANDY FOREY Festina 658 292 329 (5th) 329 (5th)
6 ALAN GOODMAN Speedy 562 388 266 (7th) 296 (6th)
7 ROBERT GLEN Viking FX 562 388 296 (6th) 266 (7th)
8 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 478 472 239 (8th) 239 (8th)
9 MARK TILLEY Grunhilda 430 520 215 (9th) 215 (9th)
10 KIM WALL ICE Sprint 388 562 194 (10th) 194 (10th)
11 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 350 600 175 (11th) 175 (11th)
12 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 316 634 158 (12th) 158 (12th)
13 STUART GLEN Viking FX 284 666 142 (13th) 142 (13th)
14 WILLIAM TULETT Trice 256 694 128 (14th) 128 (14th)
15 COLIN ROSE Stinger/Orbit 230 720 115 (15th) 115 (15th)
16 SONJA WITTIG Grotto 198 752 94 (17th) 104 (16th)
17 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 173 777 104 (16th) 69 (20th)
18 ROB WOMACK Force 3 171 779 77 (19th) 94 (17th)
19 SHERIF HARDING Brutella 162 788 85 (18th) 77 (19th)
20 PHILIP CARTER Slowcoach 154 796 69 (20th) 85 (18th)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 905 45 500 (1st) 405 (3rd)
3 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 855 95 405 (3rd) 450 (2nd)
4 ANDY FOREY Festina 730 220 365 (4th) 365 (4th)
5 ROBERT GLEN Viking FX 658 292 329 (5th) 329 (5th)
6 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 592 358 296 (6th) 296 (6th)
7 MARK TILLEY Grunhilda 532 418 266 (7th) 266 (7th)
8 KIM WALL ICE Sprint 478 472 239 (8th) 239 (8th)
9 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 430 520 215 (9th) 215 (9th)
10 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 388 562 194 (10th) 194 (10th)
11 STUART GLEN Viking FX 350 600 175 (11th) 175 (11th)
12 WILLIAM TULETT Trice 316 634 158 (12th) 158 (12th)
13 COLIN ROSE Stinger/Orbit 284 666 142 (13th) 142 (13th)
14 SONJA WITTIG Grotto 243 707 115 (15th) 128 (14th)
15 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 213 737 128 (14th) 85 (18th)
16 ROB WOMACK Force 3 209 741 94 (17th) 115 (15th)
17 SHERIF HARDING Brutella 198 752 104 (16th) 94 (17th)
18 PHILIP CARTER Slowcoach 189 761 85 (18th) 104 (16th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 NEIL HOOD Milan SL 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 SHAUN PALLISTER Twisty 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 JOHN WILLIAMS Lumpy 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 TIM MACDONALD Strada 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 ALAN GOODMAN Speedy 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 KIM WALL ICE Sprint 532 468 266 (7th) 266 (7th)
8 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 478 522 239 (8th) 239 (8th)
9 WILLIAM TULETT Trice 430 570 215 (9th) 215 (9th)
10 BRIAN DAY Day-Glo 388 612 194 (10th) 194 (10th)
11 SONJA WITTIG Grotto 350 650 175 (11th) 175 (11th)
12 ROB WOMACK Force 3 300 700 142 (13th) 158 (12th)
13 SHERIF HARDING Brutella 286 714 158 (12th) 128 (14th)
14 PHILIP CARTER Slowcoach 236 764 94 (17th) 142 (13th)
15 ELLIE FAULKNER Liberated from Wales 128 872 128 (14th)
16 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 115 885 115 (15th)
17 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 104 896 104 (16th)
18 ANN BUNESCU It's so orange 85 915 85 (18th)
19 OLIVIA SAJDAK Liberated from Wales 77 923 77 (19th)
20 OLIVIA MAGEE It's so orange 69 931 69 (20th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 ALAN GOODMAN Speedy 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 KIM WALL ICE Sprint 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 WILLIAM TULETT Trice 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 SONJA WITTIG Grotto 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 ROB WOMACK Force 3 505 495 239 (8th) 266 (7th)
8 SHERIF HARDING Brutella 481 519 266 (7th) 215 (9th)
9 PHILIP CARTER Slowcoach 454 546 215 (9th) 239 (8th)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ROBERT GLEN Viking FX 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 MARK TILLEY Grunhilda 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 STUART GLEN Viking FX 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 COLIN ROSE Stinger/Orbit 592 408 296 (6th) 296 (6th)


Sports (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ROBERT GLEN Viking FX 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 MARK TILLEY Grunhilda 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 STUART GLEN Viking FX 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 COLIN ROSE Stinger/Orbit 592 408 296 (6th) 296 (6th)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 KIM WALL ICE Sprint 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JEMMA FOREY Moulton Recumbent 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 SONJA WITTIG Grotto 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 ELLIE FAULKNER Liberated from Wales 365 635 365 (4th)
5 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 329 671 329 (5th)
6 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 296 704 296 (6th)
7 ANN BUNESCU It's so orange 266 734 266 (7th)
8 OLIVIA SAJDAK Liberated from Wales 239 761 239 (8th)
9 OLIVIA MAGEE It's so orange 215 785 215 (9th)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 KIM WALL ICE Sprint 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 SONJA WITTIG Grotto 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 WILLIAM TULETT Trice 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ELLIE FAULKNER Liberated from Wales 450 550 450 (2nd)
3 TIEGAN LEONARD It's faster than it looks 405 595 405 (3rd)
4 GEORGINA MAGEE It's faster than it looks 365 635 365 (4th)
5 ANN BUNESCU It's so orange 329 671 329 (5th)
6 OLIVIA SAJDAK Liberated from Wales 296 704 296 (6th)
7 OLIVIA MAGEE It's so orange 266 734 266 (7th)


Arm-Powered (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ROB WOMACK Force 3 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 SHERIF HARDING Brutella 815 185 450 (2nd) 365 (4th)
4 PHILIP CARTER Slowcoach 770 230 365 (4th) 405 (3rd)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend2 R1 TT
Top 44
Gravesend2 R2 90min
Top 44
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 MARK TILLEY Grunhilda 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)


Point Structures

50% Races Scored with 50%
1-10:500450405365329296266239215194
11-20:17515814212811510494857769
21-30:62565045413733302724
31-40:2220181614131211109
41-44:8765
Participation:5
  • Gravesend2-R1-TT
  • Gravesend2-R2-90min


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr