Stourport

by Kim      Updated: 2020-10-24 20:53:26


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 SHAUN PALLISTER Quest XS 815 185 365 (4th) 450 (2nd)
3 NEIL HOOD Milan SL 815 185 450 (2nd) 365 (4th)
4 ALEX Ratracer DeVille 701 299 296 (6th) 405 (3rd)
5 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 LIAM GOODMAN Notso 644 356 405 (3rd) 239 (8th)
7 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 562 438 266 (7th) 296 (6th)
8 LUKE Carbonbike 460 540 194 (10th) 266 (7th)
9 ANDY FOREY Festina 433 567 239 (8th) 194 (10th)
10 TIM MACDONALD Strada 430 570 215 (9th) 215 (9th)
11 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 333 667 175 (11th) 158 (12th)
12 ALAN GOODMAN Speedy 317 683 142 (13th) 175 (11th)
13 CHRIS STUTTARD Performer 7C-70 273 727 158 (12th) 115 (15th)
14 JEFFREY JAMES cobra 270 730 128 (14th) 142 (13th)
15 KIM WALL ICE Sprint 243 757 115 (15th) 128 (14th)
16 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 198 802 104 (16th) 94 (17th)
17 ROBERT GLEN Viking FX 171 829 94 (17th) 77 (19th)
18 COLIN ROSE Stinger 154 846 85 (18th) 69 (20th)
19 GRAHAM COULSON Trykit 141 859 37 (26th) 104 (16th)
20 CHRIS HAMILTON Baron Lowracer 141 859 56 (22nd) 85 (18th)
21 STUART GLEN Moulton TSR 139 861 77 (19th) 62 (21st)
22 WILLIAM TULETT Trice 125 875 69 (20th) 56 (22nd)
23 BRIAN DAY Day-Glo 100 900 50 (23rd) 50 (23rd)
24 ROB WOMACK Force 3 top end 78 922 33 (27th) 45 (24th)
25 PHILIP CARTER Force 3 71 929 30 (28th) 41 (25th)
26 MARTIN LUCY Catrike 700 62 938 62 (21st)
27 MADMAX Madmax Flevo 45 955 45 (24th)
28 RAE ARNOLD Catweazle 41 959 41 (25th)
29 DAVE OVERTON Overton 27 973 27 (29th)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ALEX Ratracer DeVille 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 855 145 450 (2nd) 405 (3rd)
4 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 LUKE Carbonbike 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 ALAN GOODMAN Speedy 562 438 266 (7th) 296 (6th)
7 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 562 438 296 (6th) 266 (7th)
8 JEFFREY JAMES cobra 478 522 239 (8th) 239 (8th)
9 KIM WALL ICE Sprint 430 570 215 (9th) 215 (9th)
10 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 369 631 194 (10th) 175 (11th)
11 ROBERT GLEN Viking FX 317 683 175 (11th) 142 (13th)
12 COLIN ROSE Stinger 286 714 158 (12th) 128 (14th)
13 GRAHAM COULSON Trykit 271 729 77 (19th) 194 (10th)
14 CHRIS HAMILTON Baron Lowracer 262 738 104 (16th) 158 (12th)
15 STUART GLEN Moulton TSR 257 743 142 (13th) 115 (15th)
16 WILLIAM TULETT Trice 232 768 128 (14th) 104 (16th)
17 ROB WOMACK Force 3 top end 163 837 69 (20th) 94 (17th)
18 PHILIP CARTER Force 3 147 853 62 (21st) 85 (18th)
19 MARTIN LUCY Catrike 700 115 885 115 (15th)
20 MADMAX Madmax Flevo 94 906 94 (17th)
21 RAE ARNOLD Catweazle 85 915 85 (18th)
22 DAVE OVERTON Overton 56 944 56 (22nd)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 LUKE Carbonbike 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 KIM WALL ICE Sprint 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 505 495 266 (7th) 239 (8th)
8 ROBERT GLEN Viking FX 433 567 239 (8th) 194 (10th)
9 COLIN ROSE Stinger 390 610 215 (9th) 175 (11th)
10 GRAHAM COULSON Trykit 370 630 104 (16th) 266 (7th)
11 CHRIS HAMILTON Baron Lowracer 357 643 142 (13th) 215 (9th)
12 STUART GLEN Moulton TSR 352 648 194 (10th) 158 (12th)
13 WILLIAM TULETT Trice 317 683 175 (11th) 142 (13th)
14 ROB WOMACK Force 3 top end 222 778 94 (17th) 128 (14th)
15 PHILIP CARTER Force 3 200 800 85 (18th) 115 (15th)
16 MARTIN LUCY Catrike 700 158 842 158 (12th)
17 MADMAX Madmax Flevo 128 872 128 (14th)
18 RAE ARNOLD Catweazle 115 885 115 (15th)
19 DAVE OVERTON Overton 77 923 77 (19th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 SHAUN PALLISTER Quest XS 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 NEIL HOOD Milan SL 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 LUKE Carbonbike 770 180 365 (4th) 405 (3rd)
4 TIM MACDONALD Strada 770 180 405 (3rd) 365 (4th)
5 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 625 325 329 (5th) 296 (6th)
6 ALAN GOODMAN Speedy 595 355 266 (7th) 329 (5th)
7 CHRIS STUTTARD Performer 7C-70 535 415 296 (6th) 239 (8th)
8 KIM WALL ICE Sprint 505 445 239 (8th) 266 (7th)
9 WILLIAM TULETT Trice 409 541 215 (9th) 194 (10th)
10 GRAHAM COULSON Trykit 357 593 142 (13th) 215 (9th)
11 BRIAN DAY Day-Glo 350 600 175 (11th) 175 (11th)
12 ROB WOMACK Force 3 top end 286 664 128 (14th) 158 (12th)
13 PHILIP CARTER Force 3 257 693 115 (15th) 142 (13th)
14 MARTIN LUCY Catrike 700 194 756 194 (10th)
15 RAE ARNOLD Catweazle 158 792 158 (12th)
16 DAVE OVERTON Overton 104 846 104 (16th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 LUKE Carbonbike 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ALAN GOODMAN Speedy 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 855 145 450 (2nd) 405 (3rd)
4 KIM WALL ICE Sprint 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 WILLIAM TULETT Trice 625 375 329 (5th) 296 (6th)
6 GRAHAM COULSON Trykit 568 432 239 (8th) 329 (5th)
7 ROB WOMACK Force 3 top end 481 519 215 (9th) 266 (7th)
8 PHILIP CARTER Force 3 433 567 194 (10th) 239 (8th)
9 MARTIN LUCY Catrike 700 296 704 296 (6th)
10 RAE ARNOLD Catweazle 266 734 266 (7th)
11 DAVE OVERTON Overton 175 825 175 (11th)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 ALEX Ratracer DeVille 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 810 140 405 (3rd) 405 (3rd)
4 ROBERT GLEN Viking FX 730 220 365 (4th) 365 (4th)
5 COLIN ROSE Stinger 658 292 329 (5th) 329 (5th)
6 STUART GLEN Moulton TSR 592 358 296 (6th) 296 (6th)


Sports (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 ALEX Ratracer DeVille 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 NIGEL SLEE HPV Grasshopper 810 140 405 (3rd) 405 (3rd)
4 ROBERT GLEN Viking FX 730 220 365 (4th) 365 (4th)
5 COLIN ROSE Stinger 658 292 329 (5th) 329 (5th)
6 STUART GLEN Moulton TSR 592 358 296 (6th) 296 (6th)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 KIM WALL ICE Sprint 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 RAE ARNOLD Catweazle 450 550 450 (2nd)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 KIM WALL ICE Sprint 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 RAE ARNOLD Catweazle 450 550 450 (2nd)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 WILLIAM TULETT Trice 1000 500 (1st) 500 (1st)


Arm-Powered (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 LUKE Carbonbike 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 ROB WOMACK Force 3 top end 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 PHILIP CARTER Force 3 730 270 365 (4th) 365 (4th)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 500 (1st) 500 (1st)


Point Structures

50% Races Scored with 50%
1-10:500450405365329296266239215194
11-20:17515814212811510494857769
21-30:62565045413733302724
31-40:2220181614131211109
41-44:8765
Participation:5
  • Stourport-R1-30min
  • Stourport-R2-30min


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr