Preston 1

by Kim      Updated: 2021-06-07 13:02:26


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 STEVE SLADE Beano 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 IAN PERRY Alpha 7 882 118 162 (3rd) 720 (2nd)
3 DERRICK TWEDDLE Yellowdonkey 794 206 146 (4th) 648 (3rd)
4 LIAM GOODMAN Notso 763 237 180 (2nd) 583 (4th)
5 PETE WATSON BOB 604 396 131 (5th) 473 (6th)
6 NEIL FLEMING Bream 549 451 24 (21st) 525 (5th)
7 NEIL HOOD BBA7 532 468 106 (7th) 426 (7th)
8 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 429 571 118 (6th) 311 (10th)
9 JOHN WILLIAMS Lumpy Milan SL 428 572 45 (15th) 383 (8th)
10 SHAUN PALLISTER Twisty 414 586 69 (11th) 345 (9th)
11 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 342 658 62 (12th) 280 (11th)
12 JAMES COXON ICE VTX 329 671 77 (10th) 252 (12th)
13 GST Sts 264 736 37 (17th) 227 (13th)
14 ALEX PRATT Ratracer DeVille 261 739 95 (8th) 166 (16th)
15 JOHN GREED ICE VTX 254 746 50 (14th) 204 (14th)
16 JACK WATSON DMR 240 760 56 (13th) 184 (15th)
17 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 190 810 41 (16th) 149 (17th)
18 TIM MACDONALD Strada 167 833 33 (18th) 134 (18th)
19 IAN SQUIRES Wasp 144 856 86 (9th) 58 (26th)
20 ANDREW SIDWELL Rattysnake 143 857 22 (22nd) 121 (19th)
21 KIM WALL Red Baron 139 861 30 (19th) 109 (20th)
22 ALAN GOODMAN Orbit 116 884 18 (24th) 98 (21st)
23 DON SHACKLEY QV+ 115 885 27 (20th) 88 (22nd)
24 JEFFREY JAMES cobra 93 907 14 (26th) 79 (23rd)
25 DAVE MINTER Ken Rogers trike 84 916 13 (27th) 71 (24th)
26 COLIN ROSE Optima Stinger 76 924 12 (28th) 64 (25th)
27 WILLIAM TULETT Trice 63 937 11 (29th) 52 (27th)
28 COLIN WAIT Ross Low 62 938 20 (23rd) 42 (29th)
29 PAUL MARKEY Longstaff 57 943 10 (30th) 47 (28th)
30 ZAC Splat 54 946 16 (25th) 38 (30th)
31 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 41 959 7 (33rd) 34 (31st)
32 HEATHER FORTNUM MasonKing 40 960 9 (31st) 31 (32nd)
33 SONJA WITTIG Bike-E 36 964 8 (32nd) 28 (33rd)
34 ERIN FLEMING tbn 31 969 6 (34th) 25 (34th)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 851 149 131 (5th) 720 (2nd)
3 JAMES COXON ICE VTX 794 206 146 (4th) 648 (3rd)
4 ALEX PRATT Ratracer DeVille 705 295 180 (2nd) 525 (5th)
5 JOHN GREED ICE VTX 701 299 118 (6th) 583 (4th)
6 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 579 421 106 (7th) 473 (6th)
7 ANDREW SIDWELL Rattysnake 512 488 86 (9th) 426 (7th)
8 KIM WALL Red Baron 478 522 95 (8th) 383 (8th)
9 ALAN GOODMAN Orbit 422 578 77 (10th) 345 (9th)
10 IAN SQUIRES Wasp 389 611 162 (3rd) 227 (13th)
11 JEFFREY JAMES cobra 373 627 62 (12th) 311 (10th)
12 DAVE MINTER Ken Rogers trike 336 664 56 (13th) 280 (11th)
13 COLIN ROSE Optima Stinger 302 698 50 (14th) 252 (12th)
14 WILLIAM TULETT Trice 249 751 45 (15th) 204 (14th)
15 ZAC Splat 235 765 69 (11th) 166 (16th)
16 PAUL MARKEY Longstaff 225 775 41 (16th) 184 (15th)
17 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 179 821 30 (19th) 149 (17th)
18 HEATHER FORTNUM MasonKing 171 829 37 (17th) 134 (18th)
19 SONJA WITTIG Bike-E 154 846 33 (18th) 121 (19th)
20 ERIN FLEMING tbn 136 864 27 (20th) 109 (20th)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 882 118 162 (3rd) 720 (2nd)
3 JAMES COXON ICE VTX 828 172 180 (2nd) 648 (3rd)
4 JOHN GREED ICE VTX 729 271 146 (4th) 583 (4th)
5 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 656 344 131 (5th) 525 (5th)
6 ALAN GOODMAN Orbit 591 409 118 (6th) 473 (6th)
7 DAVE MINTER Ken Rogers trike 521 479 95 (8th) 426 (7th)
8 COLIN ROSE Optima Stinger 469 531 86 (9th) 383 (8th)
9 WILLIAM TULETT Trice 422 578 77 (10th) 345 (9th)
10 ZAC Splat 386 614 106 (7th) 280 (11th)
11 PAUL MARKEY Longstaff 380 620 69 (11th) 311 (10th)
12 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 308 692 56 (13th) 252 (12th)
13 SONJA WITTIG Bike-E 289 711 62 (12th) 227 (13th)
14 ERIN FLEMING tbn 254 746 50 (14th) 204 (14th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 IAN PERRY Alpha 7 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 NEIL HOOD BBA7 900 100 180 (2nd) 720 (2nd)
3 JOHN WILLIAMS Lumpy Milan SL 766 234 118 (6th) 648 (3rd)
4 SHAUN PALLISTER Twisty 729 271 146 (4th) 583 (4th)
5 JAMES COXON ICE VTX 687 313 162 (3rd) 525 (5th)
6 GST Sts 579 421 106 (7th) 473 (6th)
7 JOHN GREED ICE VTX 557 443 131 (5th) 426 (7th)
8 TIM MACDONALD Strada 478 522 95 (8th) 383 (8th)
9 DON SHACKLEY QV+ 431 569 86 (9th) 345 (9th)
10 DAVE MINTER Ken Rogers trike 388 612 77 (10th) 311 (10th)
11 WILLIAM TULETT Trice 349 651 69 (11th) 280 (11th)
12 PAUL MARKEY Longstaff 314 686 62 (12th) 252 (12th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 JAMES COXON ICE VTX 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 JOHN GREED ICE VTX 900 100 180 (2nd) 720 (2nd)
3 DAVE MINTER Ken Rogers trike 810 190 162 (3rd) 648 (3rd)
4 WILLIAM TULETT Trice 729 271 146 (4th) 583 (4th)
5 PAUL MARKEY Longstaff 656 344 131 (5th) 525 (5th)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 ALEX PRATT Ratracer DeVille 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 882 118 162 (3rd) 720 (2nd)
3 KIM WALL Red Baron 794 206 146 (4th) 648 (3rd)
4 ALAN GOODMAN Orbit 714 286 131 (5th) 583 (4th)
5 IAN SQUIRES Wasp 653 347 180 (2nd) 473 (6th)
6 COLIN ROSE Optima Stinger 631 369 106 (7th) 525 (5th)
7 ZAC Splat 544 456 118 (6th) 426 (7th)
8 HEATHER FORTNUM MasonKing 478 522 95 (8th) 383 (8th)
9 SONJA WITTIG Bike-E 431 569 86 (9th) 345 (9th)
10 ERIN FLEMING tbn 388 612 77 (10th) 311 (10th)


Sports (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 ALEX PRATT Ratracer DeVille 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 882 118 162 (3rd) 720 (2nd)
3 KIM WALL Red Baron 794 206 146 (4th) 648 (3rd)
4 ALAN GOODMAN Orbit 714 286 131 (5th) 583 (4th)
5 IAN SQUIRES Wasp 653 347 180 (2nd) 473 (6th)
6 COLIN ROSE Optima Stinger 631 369 106 (7th) 525 (5th)
7 ZAC Splat 544 456 118 (6th) 426 (7th)
8 HEATHER FORTNUM MasonKing 478 522 95 (8th) 383 (8th)
9 SONJA WITTIG Bike-E 431 569 86 (9th) 345 (9th)
10 ERIN FLEMING tbn 388 612 77 (10th) 311 (10th)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 KIM WALL Red Baron 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 HEATHER FORTNUM MasonKing 900 100 180 (2nd) 720 (2nd)
3 SONJA WITTIG Bike-E 810 190 162 (3rd) 648 (3rd)
4 ERIN FLEMING tbn 729 271 146 (4th) 583 (4th)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 KIM WALL Red Baron 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 HEATHER FORTNUM MasonKing 900 100 180 (2nd) 720 (2nd)
3 SONJA WITTIG Bike-E 810 190 162 (3rd) 648 (3rd)
4 ERIN FLEMING tbn 729 271 146 (4th) 583 (4th)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 WILLIAM TULETT Trice 980 180 (2nd) 800 (1st)
2 ZAC Splat 920 60 200 (1st) 720 (2nd)
3 ERIN FLEMING tbn 810 170 162 (3rd) 648 (3rd)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap Preston1 TT
Top 35
Preston1 45min
Top 49
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 200 (1st) 800 (1st)
2 DON SHACKLEY QV+ 900 100 180 (2nd) 720 (2nd)
3 DAVE MINTER Ken Rogers trike 810 190 162 (3rd) 648 (3rd)


Point Structures

20% Races Scored with 20%
1-10:200180162146131118106958677
11-20:69625650454137333027
21-30:24222018161413121110
31-35:98765
Participation:5
  • Preston1-TT
80% Races Scored with 80%
1-10:800720648583525473426383345311
11-20:280252227204184166149134121109
21-30:98887971645852474238
31-40:34312825232119171514
41-49:1312111098765
Participation:5
  • Preston1-45min


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr