BHPC York 2021

by Kim      Updated: 2021-08-02 13:15:37


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 STEVE SLADE Beano 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 PETE WATSON BOB 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 LEE WAKEFIELD Milan SL 770 230 365 (4th) 405 (3rd)
4 IAN PERRY Alpha 7 770 230 405 (3rd) 365 (4th)
5 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 NEIL HOOD BBA7 562 438 266 (7th) 296 (6th)
7 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 535 465 296 (6th) 239 (8th)
8 ANDREW SIDWELL Rattysnake 454 546 239 (8th) 215 (9th)
9 JOHN WILLIAMS Milan SL 409 591 215 (9th) 194 (10th)
10 NEIL KIRK milan GT 394 606 128 (14th) 266 (7th)
11 SHAUN PALLISTER Twisty 350 650 175 (11th) 175 (11th)
12 ALEX PRATT Ratracer DeVille 336 664 194 (10th) 142 (13th)
13 JACK WATSON DMR 316 684 158 (12th) 158 (12th)
14 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 270 730 142 (13th) 128 (14th)
15 TIM MACDONALD Strada 219 781 104 (16th) 115 (15th)
16 GST Sts 219 781 115 (15th) 104 (16th)
17 JEFFREY JAMES cobra 179 821 85 (18th) 94 (17th)
18 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 162 838 77 (19th) 85 (18th)
19 WILLIAM TULETT Trice 133 867 56 (22nd) 77 (19th)
20 COLIN ROSE Stinger 131 869 62 (21st) 69 (20th)
21 GEOFF BIRD Vulcan 121 879 94 (17th) 27 (29th)
22 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 114 886 69 (20th) 45 (24th)
23 DON SHACKLEY M5 CHR 107 893 45 (24th) 62 (21st)
24 IAN PRINCE ICE VTX 106 894 50 (23rd) 56 (22nd)
25 FIONA GROVE Velodynamics T8 91 909 41 (25th) 50 (23rd)
26 PAUL HOMEWOOD Topend Force 3 74 926 33 (27th) 41 (25th)
27 SONJA WITTIG Quattro 70 930 37 (26th) 33 (27th)
28 ROB WOMACK Wolutuns 67 933 30 (28th) 37 (26th)
29 SHERIF HARDING Brutella 57 943 27 (29th) 30 (28th)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 ANDREW SIDWELL Rattysnake 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 ALEX PRATT Ratracer DeVille 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 JEFFREY JAMES cobra 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 532 468 266 (7th) 266 (7th)
8 WILLIAM TULETT Trice 433 567 194 (10th) 239 (8th)
9 COLIN ROSE Stinger 430 570 215 (9th) 215 (9th)
10 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 381 619 239 (8th) 142 (13th)
11 DON SHACKLEY M5 CHR 352 648 158 (12th) 194 (10th)
12 IAN PRINCE ICE VTX 350 650 175 (11th) 175 (11th)
13 FIONA GROVE Velodynamics T8 300 700 142 (13th) 158 (12th)
14 PAUL HOMEWOOD Topend Force 3 256 744 128 (14th) 128 (14th)
15 ROB WOMACK Wolutuns 230 770 115 (15th) 115 (15th)
16 SHERIF HARDING Brutella 208 792 104 (16th) 104 (16th)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 WILLIAM TULETT Trice 595 405 266 (7th) 329 (5th)
6 COLIN ROSE Stinger 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 568 432 329 (5th) 239 (8th)
8 IAN PRINCE ICE VTX 505 495 239 (8th) 266 (7th)
9 PAUL HOMEWOOD Topend Force 3 430 570 215 (9th) 215 (9th)
10 ROB WOMACK Wolutuns 388 612 194 (10th) 194 (10th)
11 SHERIF HARDING Brutella 350 650 175 (11th) 175 (11th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 LEE WAKEFIELD Milan SL 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 IAN PERRY Alpha 7 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 NEIL HOOD BBA7 810 140 405 (3rd) 405 (3rd)
4 JOHN WILLIAMS Milan SL 694 256 365 (4th) 329 (5th)
5 NEIL KIRK milan GT 661 289 296 (6th) 365 (4th)
6 SHAUN PALLISTER Twisty 625 325 329 (5th) 296 (6th)
7 TIM MACDONALD Strada 505 445 239 (8th) 266 (7th)
8 GST Sts 505 445 266 (7th) 239 (8th)
9 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 409 541 194 (10th) 215 (9th)
10 WILLIAM TULETT Trice 369 581 175 (11th) 194 (10th)
11 IAN PRINCE ICE VTX 333 617 158 (12th) 175 (11th)
12 GEOFF BIRD Vulcan 319 631 215 (9th) 104 (16th)
13 PAUL HOMEWOOD Topend Force 3 286 664 128 (14th) 158 (12th)
14 SONJA WITTIG Quattro 270 680 142 (13th) 128 (14th)
15 ROB WOMACK Wolutuns 257 693 115 (15th) 142 (13th)
16 SHERIF HARDING Brutella 219 731 104 (16th) 115 (15th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 WILLIAM TULETT Trice 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 IAN PRINCE ICE VTX 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 PAUL HOMEWOOD Topend Force 3 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 ROB WOMACK Wolutuns 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 SHERIF HARDING Brutella 592 408 296 (6th) 296 (6th)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 COLIN ROSE Stinger 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 815 185 450 (2nd) 365 (4th)
4 DON SHACKLEY M5 CHR 770 230 365 (4th) 405 (3rd)


Sports (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 COLIN ROSE Stinger 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 JAMES EBBLEWHITE Fujin SL-2 815 185 450 (2nd) 365 (4th)
4 DON SHACKLEY M5 CHR 770 230 365 (4th) 405 (3rd)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 FIONA GROVE Velodynamics T8 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 SONJA WITTIG Quattro 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 FIONA GROVE Velodynamics T8 1000 500 (1st) 500 (1st)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 WILLIAM TULETT Trice 1000 500 (1st) 500 (1st)


Arm-Powered (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 PAUL HOMEWOOD Topend Force 3 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 ROB WOMACK Wolutuns 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 SHERIF HARDING Brutella 730 270 365 (4th) 365 (4th)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap York R1 15min
Top 44
York R2 40min
Top 44
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 DON SHACKLEY M5 CHR 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 IAN PRINCE ICE VTX 855 145 450 (2nd) 405 (3rd)


Point Structures

50% Races Scored with 50%
1-10:500450405365329296266239215194
11-20:17515814212811510494857769
21-30:62565045413733302724
31-40:2220181614131211109
41-44:8765
Participation:5
  • York-R1-15min
  • York-R2-40min


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr