BHPC Darley Moor 2 2021

by Chris Hamilton      Updated: 2021-09-08 10:12:52


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 STEVE SLADE Beano 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JOHN GREED Aquilla 779 221 329 (5th) 450 (2nd)
3 IAN SQUIRES DF 779 221 450 (2nd) 329 (5th)
4 LEE WAKEFIELD Milan SL 770 230 365 (4th) 405 (3rd)
5 LIAM GOODMAN Notso 701 299 405 (3rd) 296 (6th)
6 IAN FARDOE Gelato 523 477 158 (12th) 365 (4th)
7 SHAUN PALLISTER Twisty 454 546 215 (9th) 239 (8th)
8 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 414 586 239 (8th) 175 (11th)
9 JAMES COXTON ICE VTX 409 591 194 (10th) 215 (9th)
10 JACK WATSON DMR 408 592 266 (7th) 142 (13th)
11 JOHN WILLIAMS Milan SL 381 619 115 (15th) 266 (7th)
12 GST GSTs 369 631 175 (11th) 194 (10th)
13 PETE WATSON BOB 341 659 296 (6th) 45 (24th)
14 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 270 730 142 (13th) 128 (14th)
15 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 262 738 104 (16th) 158 (12th)
16 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 222 778 128 (14th) 94 (17th)
17 GERALD CHARLWOOD Recartar 189 811 85 (18th) 104 (16th)
18 DON SHACKLEY QV+ 162 838 77 (19th) 85 (18th)
19 CHRIS HAMILTON Raptobike 139 861 24 (30th) 115 (15th)
20 ALAN GOODMAN Speedy 133 867 56 (22nd) 77 (19th)
21 ANDY FOREY Kingcycle 131 869 62 (21st) 69 (20th)
22 DAVE MINTER Ken Rogers trike 112 888 50 (23rd) 62 (21st)
23 ANDREW SIDWELL Rattysnake 94 906 94 (17th)
24 DAVE GOODMAN Trice 89 911 33 (27th) 56 (22nd)
25 WILLIAM TULETT Trice 80 920 30 (28th) 50 (23rd)
26 DAN BERGONZI Raptobike 78 922 37 (26th) 41 (25th)
27 NEIL HOOD Grotty Trike 69 931 69 (20th) (DNF)
28 SONJA WITTIG Quest XS 61 939 41 (25th) 20 (32nd)
29 JJ JJs 57 943 27 (29th) 30 (28th)
30 DOUGIE TULETT Trice 55 945 18 (33rd) 37 (26th)
31 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 55 945 22 (31st) 33 (27th)
32 JEFFREY JAMES cobra 45 955 45 (24th) (DNF)
33 BST Stallion 44 956 20 (32nd) 24 (30th)
34 ZAC Splat 43 957 16 (34th) 27 (29th)
35 JAMES PUTTRELL Arm powered 35 965 13 (36th) 22 (31st)
36 MARK HOWARD Handcycle 32 968 14 (35th) 18 (33rd)
37 PHILIP CARTER Force 3 28 972 12 (37th) 16 (34th)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 JAMES COXTON ICE VTX 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 770 180 405 (3rd) 365 (4th)
4 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 734 216 329 (5th) 405 (3rd)
5 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 631 319 365 (4th) 266 (7th)
6 GERALD CHARLWOOD Recartar 562 388 266 (7th) 296 (6th)
7 ALAN GOODMAN Speedy 454 496 215 (9th) 239 (8th)
8 CHRIS HAMILTON Raptobike 444 506 115 (15th) 329 (5th)
9 DAVE MINTER Ken Rogers trike 409 541 194 (10th) 215 (9th)
10 DAVE GOODMAN Trice 336 614 142 (13th) 194 (10th)
11 DAN BERGONZI Raptobike 316 634 158 (12th) 158 (12th)
12 WILLIAM TULETT Trice 303 647 128 (14th) 175 (11th)
13 ANDREW SIDWELL Rattysnake 296 654 296 (6th)
14 NEIL HOOD Grotty Trike 239 711 239 (8th) (DNF)
15 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 232 718 104 (16th) 128 (14th)
16 DOUGIE TULETT Trice 227 723 85 (18th) 142 (13th)
17 BST Stallion 198 752 94 (17th) 104 (16th)
18 ZAC Splat 192 758 77 (19th) 115 (15th)
19 JEFFREY JAMES cobra 175 775 175 (11th) (DNF)
20 JAMES PUTTRELL Arm powered 156 794 62 (21st) 94 (17th)
21 MARK HOWARD Handcycle 154 796 69 (20th) 85 (18th)
22 PHILIP CARTER Force 3 133 817 56 (22nd) 77 (19th)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 JAMES COXTON ICE VTX 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 770 180 405 (3rd) 365 (4th)
4 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 734 216 329 (5th) 405 (3rd)
5 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 694 256 365 (4th) 329 (5th)
6 DAVE MINTER Ken Rogers trike 562 388 266 (7th) 296 (6th)
7 DAVE GOODMAN Trice 481 469 215 (9th) 266 (7th)
8 DAN BERGONZI Raptobike 454 496 239 (8th) 215 (9th)
9 WILLIAM TULETT Trice 433 517 194 (10th) 239 (8th)
10 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 350 600 175 (11th) 175 (11th)
11 DOUGIE TULETT Trice 336 614 142 (13th) 194 (10th)
12 BST Stallion 300 650 158 (12th) 142 (13th)
13 NEIL HOOD Grotty Trike 296 654 296 (6th) (DNF)
14 ZAC Splat 286 664 128 (14th) 158 (12th)
15 JAMES PUTTRELL Arm powered 232 718 104 (16th) 128 (14th)
16 MARK HOWARD Handcycle 230 720 115 (15th) 115 (15th)
17 PHILIP CARTER Force 3 198 752 94 (17th) 104 (16th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 JOHN GREED Aquilla 905 405 (3rd) 500 (1st)
2 LEE WAKEFIELD Milan SL 900 5 450 (2nd) 450 (2nd)
3 IAN SQUIRES DF 865 40 500 (1st) 365 (4th)
4 IAN FARDOE Gelato 671 234 266 (7th) 405 (3rd)
5 SHAUN PALLISTER Twisty 661 244 365 (4th) 296 (6th)
6 JAMES COXTON ICE VTX 595 310 329 (5th) 266 (7th)
7 JOHN WILLIAMS Milan SL 544 361 215 (9th) 329 (5th)
8 GST GSTs 535 370 296 (6th) 239 (8th)
9 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 454 451 239 (8th) 215 (9th)
10 DON SHACKLEY QV+ 388 517 194 (10th) 194 (10th)
11 ALAN GOODMAN Speedy 333 572 158 (12th) 175 (11th)
12 DAVE MINTER Ken Rogers trike 300 605 142 (13th) 158 (12th)
13 DAVE GOODMAN Trice 257 648 115 (15th) 142 (13th)
14 WILLIAM TULETT Trice 232 673 104 (16th) 128 (14th)
15 SONJA WITTIG Quest XS 222 683 128 (14th) 94 (17th)
16 DOUGIE TULETT Trice 209 696 94 (17th) 115 (15th)
17 JAMES PUTTRELL Arm powered 181 724 77 (19th) 104 (16th)
18 NEIL HOOD Grotty Trike 175 730 175 (11th) (DNF)
19 MARK HOWARD Handcycle 170 735 85 (18th) 85 (18th)
20 PHILIP CARTER Force 3 146 759 69 (20th) 77 (19th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 JAMES COXTON ICE VTX 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 ALAN GOODMAN Speedy 770 230 365 (4th) 405 (3rd)
4 DAVE MINTER Ken Rogers trike 694 306 329 (5th) 365 (4th)
5 DAVE GOODMAN Trice 625 375 296 (6th) 329 (5th)
6 WILLIAM TULETT Trice 562 438 266 (7th) 296 (6th)
7 DOUGIE TULETT Trice 505 495 239 (8th) 266 (7th)
8 JAMES PUTTRELL Arm powered 433 567 194 (10th) 239 (8th)
9 MARK HOWARD Handcycle 430 570 215 (9th) 215 (9th)
10 NEIL HOOD Grotty Trike 405 595 405 (3rd) (DNF)
11 PHILIP CARTER Force 3 369 631 175 (11th) 194 (10th)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 DAN BERGONZI Raptobike 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 JJ JJs 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 ZAC Splat 694 306 329 (5th) 365 (4th)
5 BST Stallion 694 306 365 (4th) 329 (5th)


Sports (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 DAN BERGONZI Raptobike 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 ZAC Splat 770 230 365 (4th) 405 (3rd)
4 BST Stallion 770 230 405 (3rd) 365 (4th)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 BST Stallion 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 SONJA WITTIG Quest XS 950 500 (1st) 450 (2nd)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 BST Stallion 1000 500 (1st) 500 (1st)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 WILLIAM TULETT Trice 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 DOUGIE TULETT Trice 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 JJ JJs 855 145 450 (2nd) 405 (3rd)
4 ZAC Splat 730 270 365 (4th) 365 (4th)


Arm-Powered (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 JAMES PUTTRELL Arm powered 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 MARK HOWARD Handcycle 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 PHILIP CARTER Force 3 810 140 405 (3rd) 405 (3rd)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap DarleyMoor2 R1 TT
Top 44
DarleyMoor2 R2 2hour
Top 44
1 IAN FARDOE Gelato 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 950 500 (1st) 450 (2nd)
3 DAVE MINTER Ken Rogers trike 810 140 405 (3rd) 405 (3rd)


Point Structures

50% Races Scored with 50%
1-10:500450405365329296266239215194
11-20:17515814212811510494857769
21-30:62565045413733302724
31-40:2220181614131211109
41-44:8765
Participation:5
  • DarleyMoor2-R1-TT
  • DarleyMoor2-R2-2hour


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr