BHPC Gravesend 1 2021

by Heather Fortnum      Updated: 2021-09-29 10:20:45


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 STEVE SLADE Beano 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1305 195 405 (3rd) 900 (2nd)
3 LIAM GOODMAN Notso 1260 240 450 (2nd) 810 (3rd)
4 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 1058 442 329 (5th) 729 (4th)
5 JOHN WILLIAMS Milan SL 952 548 296 (6th) 656 (5th)
6 SHAUN PALLISTER Twisty 797 703 266 (7th) 531 (7th)
7 RUSSELL BRIDGE seventyseven 765 735 175 (11th) 590 (6th)
8 GERALD CHARLWOOD Recartar 693 807 215 (9th) 478 (8th)
9 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 624 876 194 (10th) 430 (9th)
10 STEVEN MARSH Carbonbike 515 985 128 (14th) 387 (10th)
11 ANDREW SIDWELL Rattysnake 487 1013 365 (4th) 122 (21st)
12 DAVE MINTER Ken Rogers trike 417 1083 69 (20th) 348 (11th)
13 MARK TILLEY Grunhilda 417 1083 104 (16th) 313 (12th)
14 BARNEY HARLE Rapto 396 1104 142 (13th) 254 (14th)
15 COLIN ROSE Optima Stinger 367 1133 85 (18th) 282 (13th)
16 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 323 1177 94 (17th) 229 (15th)
17 DAN BERGONZI Speed Machine 321 1179 115 (15th) 206 (16th)
18 STEVEN PIPPIN Milan SL 304 1196 239 (8th) 65 (27th)
19 WILLIAM TULETT Trice 262 1238 77 (19th) 185 (17th)
20 DON SHACKLEY Ice VTX 223 1277 56 (22nd) 167 (18th)
21 GEOFF BIRD Vulcan 217 1283 158 (12th) 59 (28th)
22 FIONA GROVE Velodynamics T8 195 1305 45 (24th) 150 (19th)
23 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 185 1315 50 (23rd) 135 (20th)
24 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 172 1328 62 (21st) 110 (22nd)
25 CLAIRE DANSON Handcycle 140 1360 41 (25th) 99 (23rd)
26 ADAM ROBINSON HPV Streetmachine 126 1374 37 (26th) 89 (24th)
27 PHILIP CARTER Force 3 110 1390 30 (28th) 80 (25th)
28 ROB WOMACK Top End RX 105 1395 33 (27th) 72 (26th)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 1305 195 405 (3rd) 900 (2nd)
3 RUSSELL BRIDGE seventyseven 1106 394 296 (6th) 810 (3rd)
4 GERALD CHARLWOOD Recartar 1094 406 365 (4th) 729 (4th)
5 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 985 515 329 (5th) 656 (5th)
6 STEVEN MARSH Carbonbike 829 671 239 (8th) 590 (6th)
7 MARK TILLEY Grunhilda 672 828 194 (10th) 478 (8th)
8 DAVE MINTER Ken Rogers trike 659 841 128 (14th) 531 (7th)
9 BARNEY HARLE Rapto 653 847 266 (7th) 387 (10th)
10 ANDREW SIDWELL Rattysnake 635 865 450 (2nd) 185 (17th)
11 COLIN ROSE Optima Stinger 588 912 158 (12th) 430 (9th)
12 DAN BERGONZI Speed Machine 528 972 215 (9th) 313 (12th)
13 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 523 977 175 (11th) 348 (11th)
14 WILLIAM TULETT Trice 424 1076 142 (13th) 282 (13th)
15 DON SHACKLEY Ice VTX 358 1142 104 (16th) 254 (14th)
16 FIONA GROVE Velodynamics T8 314 1186 85 (18th) 229 (15th)
17 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 300 1200 94 (17th) 206 (16th)
18 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 282 1218 115 (15th) 167 (18th)
19 CLAIRE DANSON Handcycle 227 1273 77 (19th) 150 (19th)
20 ADAM ROBINSON HPV Streetmachine 204 1296 69 (20th) 135 (20th)
21 PHILIP CARTER Force 3 178 1322 56 (22nd) 122 (21st)
22 ROB WOMACK Top End RX 172 1328 62 (21st) 110 (22nd)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 1350 150 450 (2nd) 900 (2nd)
3 RUSSELL BRIDGE seventyseven 1175 325 365 (4th) 810 (3rd)
4 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 1134 366 405 (3rd) 729 (4th)
5 STEVEN MARSH Carbonbike 952 548 296 (6th) 656 (5th)
6 MARK TILLEY Grunhilda 770 730 239 (8th) 531 (7th)
7 BARNEY HARLE Rapto 759 741 329 (5th) 430 (9th)
8 DAVE MINTER Ken Rogers trike 748 752 158 (12th) 590 (6th)
9 COLIN ROSE Optima Stinger 672 828 194 (10th) 478 (8th)
10 DAN BERGONZI Speed Machine 614 886 266 (7th) 348 (11th)
11 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 602 898 215 (9th) 387 (10th)
12 WILLIAM TULETT Trice 488 1012 175 (11th) 313 (12th)
13 DON SHACKLEY Ice VTX 410 1090 128 (14th) 282 (13th)
14 JONATHAN WOOLRICH Hocus Pocus 371 1129 142 (13th) 229 (15th)
15 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 369 1131 115 (15th) 254 (14th)
16 CLAIRE DANSON Handcycle 310 1190 104 (16th) 206 (16th)
17 ADAM ROBINSON HPV Streetmachine 279 1221 94 (17th) 185 (17th)
18 PHILIP CARTER Force 3 244 1256 77 (19th) 167 (18th)
19 ROB WOMACK Top End RX 235 1265 85 (18th) 150 (19th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 JOHN WILLIAMS Milan SL 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 SHAUN PALLISTER Twisty 1350 150 450 (2nd) 900 (2nd)
3 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 1175 325 365 (4th) 810 (3rd)
4 STEVEN MARSH Carbonbike 1025 475 296 (6th) 729 (4th)
5 DAVE MINTER Ken Rogers trike 871 629 215 (9th) 656 (5th)
6 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 856 644 266 (7th) 590 (6th)
7 WILLIAM TULETT Trice 770 730 239 (8th) 531 (7th)
8 STEVEN PIPPIN Milan SL 687 813 405 (3rd) 282 (13th)
9 DON SHACKLEY Ice VTX 672 828 194 (10th) 478 (8th)
10 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 605 895 175 (11th) 430 (9th)
11 GEOFF BIRD Vulcan 583 917 329 (5th) 254 (14th)
12 CLAIRE DANSON Handcycle 545 955 158 (12th) 387 (10th)
13 PHILIP CARTER Force 3 476 1024 128 (14th) 348 (11th)
14 ROB WOMACK Top End RX 455 1045 142 (13th) 313 (12th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 STEVEN MARSH Carbonbike 1350 150 450 (2nd) 900 (2nd)
3 DAVE MINTER Ken Rogers trike 1139 361 329 (5th) 810 (3rd)
4 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 1134 366 405 (3rd) 729 (4th)
5 WILLIAM TULETT Trice 1021 479 365 (4th) 656 (5th)
6 DON SHACKLEY Ice VTX 886 614 296 (6th) 590 (6th)
7 MELVYN FRIEND Ice Sprint 26 797 703 266 (7th) 531 (7th)
8 CLAIRE DANSON Handcycle 717 783 239 (8th) 478 (8th)
9 PHILIP CARTER Force 3 624 876 194 (10th) 430 (9th)
10 ROB WOMACK Top End RX 602 898 215 (9th) 387 (10th)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 MARK TILLEY Grunhilda 1450 450 (2nd) 1000 (1st)
2 DAN BERGONZI Speed Machine 1310 140 500 (1st) 810 (3rd)
3 COLIN ROSE Optima Stinger 1305 145 405 (3rd) 900 (2nd)
4 ADAM ROBINSON HPV Streetmachine 1094 356 365 (4th) 729 (4th)


Sports (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 MARK TILLEY Grunhilda 1450 450 (2nd) 1000 (1st)
2 DAN BERGONZI Speed Machine 1310 140 500 (1st) 810 (3rd)
3 COLIN ROSE Optima Stinger 1305 145 405 (3rd) 900 (2nd)
4 ADAM ROBINSON HPV Streetmachine 1094 356 365 (4th) 729 (4th)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 FIONA GROVE Velodynamics T8 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 CLAIRE DANSON Handcycle 1350 150 450 (2nd) 900 (2nd)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 FIONA GROVE Velodynamics T8 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 CLAIRE DANSON Handcycle 1350 150 450 (2nd) 900 (2nd)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 WILLIAM TULETT Trice 1500 500 (1st) 1000 (1st)


Arm-Powered (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 STEVEN MARSH Carbonbike 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 ANDY ADAMSON Force RX Handcycle 1350 150 450 (2nd) 900 (2nd)
3 CLAIRE DANSON Handcycle 1215 285 405 (3rd) 810 (3rd)
4 PHILIP CARTER Force 3 1058 442 329 (5th) 729 (4th)
5 ROB WOMACK Top End RX 1021 479 365 (4th) 656 (5th)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap Gravesend1 R1 20mins
Top 44
Gravesend1 R2 45mins
Top 51
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1500 500 (1st) 1000 (1st)
2 JOHN WILLIAMS Milan SL 1350 150 450 (2nd) 900 (2nd)
3 GERALD CHARLWOOD Recartar 1175 325 365 (4th) 810 (3rd)
4 STEVEN PIPPIN Milan SL 1061 439 405 (3rd) 656 (5th)
5 MARK TILLEY Grunhilda 1058 442 329 (5th) 729 (4th)


Point Structures

50% Races Scored with 50%
1-10:500450405365329296266239215194
11-20:17515814212811510494857769
21-30:62565045413733302724
31-40:2220181614131211109
41-44:8765
Participation:5
  • Gravesend1-R1-20mins
100% Races Scored with 100%
1-10:1000900810729656590531478430387
11-20:348313282254229206185167150135
21-30:1221109989807265595348
31-40:43393532292623211917
41-50:1514131211109876
51:5
Participation:5
  • Gravesend1-R2-45mins


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr