Stourport

by Kim      Updated: 2022-05-10 12:50:46


Open (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 STEVE SLADE Beano 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 LARS KOERDT Performer High Racer 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 815 185 450 (2nd) 365 (4th)
4 JAMES COXON ICE VTX 734 266 329 (5th) 405 (3rd)
5 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 694 306 365 (4th) 329 (5th)
6 RUSSELL BRIDGE NoCom 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 ANDREW SIDWELL Rattysnake 505 495 239 (8th) 266 (7th)
8 JOHN WILLIAMS Snoek Nemo 481 519 266 (7th) 215 (9th)
9 SHAUN PALLISTER Twisty 390 610 215 (9th) 175 (11th)
10 KIM WALL Red Baron 388 612 194 (10th) 194 (10th)
11 BEN WHITNEY Force RX 300 700 158 (12th) 142 (13th)
12 JOSEPH PARKER Royce - Black car 290 710 175 (11th) 115 (15th)
13 DAN BERGONZI Raptobike 286 714 128 (14th) 158 (12th)
14 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 272 728 33 (27th) 239 (8th)
15 IAN PIKE Mr Red 236 764 142 (13th) 94 (17th)
16 STEVEN MARSH Carbonbike handcycle 222 778 94 (17th) 128 (14th)
17 TIM MACDONALD Sunnyside 219 781 115 (15th) 104 (16th)
18 BARNEY HARLE Rapto 189 811 104 (16th) 85 (18th)
19 DAVE MINTER Ken Rogers trike 154 846 77 (19th) 77 (19th)
20 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 147 853 85 (18th) 62 (21st)
21 GEOFF BOOKER Mr Green 131 869 62 (21st) 69 (20th)
22 ANDY ADAMSON Top End Force RX 125 875 69 (20th) 56 (22nd)
23 DON SHACKLEY QV+ 100 900 50 (23rd) 50 (23rd)
24 JEFFREY JAMES cobra 97 903 56 (22nd) 41 (25th)
25 SHANE BOOTH ICE VTX 90 910 45 (24th) 45 (24th)
26 WILLIAM TULETT Trice 74 926 37 (26th) 37 (26th)
27 LEZ YOUNG Baby Blue 65 935 41 (25th) 24 (30th)
28 GRAHAM COULSON Trykit 57 943 24 (30th) 33 (27th)
29 STUART GLEN Moulton TSR 54 946 27 (29th) 27 (29th)
30 ANNABEL LEE Steph's yellow pedal car 52 948 22 (31st) 30 (28th)
31 NAT Flex one prototype 50 950 30 (28th) 20 (32nd)
32 JAMES PUTTRELL Top End Force RX 42 958 20 (32nd) 22 (31st)
33 MARK HOWARD Low and Slow 36 964 18 (33rd) 18 (33rd)
34 PETER SMORTHIT Quickie Shark 32 968 16 (34th) 16 (34th)
35 ROB WOMACK Top End RX 26 974 12 (37th) 14 (35th)
36 SHERIF HARDING Brutella 26 974 13 (36th) 13 (36th)
37 GAZ WRIGHT Mr White 25 975 14 (35th) 11 (38th)
38 ALEXANDER Frank 22 978 10 (39th) 12 (37th)
39 COLIN WAIT Ross Low 20 980 20 (32nd)
40 PHILIP CARTER RXHD 11 989 11 (38th)


Partly-Faired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 LARS KOERDT Performer High Racer 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 905 45 500 (1st) 405 (3rd)
3 JAMES COXON ICE VTX 815 135 365 (4th) 450 (2nd)
4 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 770 180 405 (3rd) 365 (4th)
5 RUSSELL BRIDGE NoCom 658 292 329 (5th) 329 (5th)
6 ANDREW SIDWELL Rattysnake 592 358 296 (6th) 296 (6th)
7 KIM WALL Red Baron 505 445 266 (7th) 239 (8th)
8 BEN WHITNEY Force RX 409 541 215 (9th) 194 (10th)
9 JOSEPH PARKER Royce - Black car 397 553 239 (8th) 158 (12th)
10 DAN BERGONZI Raptobike 390 560 175 (11th) 215 (9th)
11 IAN PIKE Mr Red 336 614 194 (10th) 142 (13th)
12 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 322 628 56 (22nd) 266 (7th)
13 STEVEN MARSH Carbonbike handcycle 317 633 142 (13th) 175 (11th)
14 BARNEY HARLE Rapto 286 664 158 (12th) 128 (14th)
15 DAVE MINTER Ken Rogers trike 230 720 115 (15th) 115 (15th)
16 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 222 728 128 (14th) 94 (17th)
17 GEOFF BOOKER Mr Green 198 752 94 (17th) 104 (16th)
18 ANDY ADAMSON Top End Force RX 189 761 104 (16th) 85 (18th)
19 SHANE BOOTH ICE VTX 154 796 77 (19th) 77 (19th)
20 JEFFREY JAMES cobra 154 796 85 (18th) 69 (20th)
21 WILLIAM TULETT Trice 124 826 62 (21st) 62 (21st)
22 LEZ YOUNG Baby Blue 114 836 69 (20th) 45 (24th)
23 GRAHAM COULSON Trykit 97 853 41 (25th) 56 (22nd)
24 STUART GLEN Moulton TSR 95 855 45 (24th) 50 (23rd)
25 NAT Flex one prototype 87 863 50 (23rd) 37 (26th)
26 JAMES PUTTRELL Top End Force RX 78 872 37 (26th) 41 (25th)
27 MARK HOWARD Low and Slow 66 884 33 (27th) 33 (27th)
28 PETER SMORTHIT Quickie Shark 60 890 30 (28th) 30 (28th)
29 ROB WOMACK Top End RX 49 901 22 (31st) 27 (29th)
30 SHERIF HARDING Brutella 48 902 24 (30th) 24 (30th)
31 GAZ WRIGHT Mr White 47 903 27 (29th) 20 (32nd)
32 ALEXANDER Frank 40 910 18 (33rd) 22 (31st)
33 PHILIP CARTER RXHD 20 930 20 (32nd)


UnFaired (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 LARS KOERDT Performer High Racer 950 450 (2nd) 500 (1st)
2 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 905 45 500 (1st) 405 (3rd)
3 JAMES COXON ICE VTX 815 135 365 (4th) 450 (2nd)
4 JOCHEN FARWER M5 Lowracer 770 180 405 (3rd) 365 (4th)
5 RUSSELL BRIDGE NoCom 658 292 329 (5th) 329 (5th)
6 BEN WHITNEY Force RX 505 445 266 (7th) 239 (8th)
7 DAN BERGONZI Raptobike 481 469 215 (9th) 266 (7th)
8 IAN PIKE Mr Red 433 517 239 (8th) 194 (10th)
9 STEVEN MARSH Carbonbike handcycle 390 560 175 (11th) 215 (9th)
10 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 373 577 77 (19th) 296 (6th)
11 BARNEY HARLE Rapto 369 581 194 (10th) 175 (11th)
12 DAVE MINTER Ken Rogers trike 300 650 142 (13th) 158 (12th)
13 ANDREW SIDWELL Rattysnake 296 654 296 (6th)
14 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 286 664 158 (12th) 128 (14th)
15 GEOFF BOOKER Mr Green 257 693 115 (15th) 142 (13th)
16 ANDY ADAMSON Top End Force RX 243 707 128 (14th) 115 (15th)
17 SHANE BOOTH ICE VTX 208 742 104 (16th) 104 (16th)
18 WILLIAM TULETT Trice 179 771 85 (18th) 94 (17th)
19 LEZ YOUNG Baby Blue 163 787 94 (17th) 69 (20th)
20 GRAHAM COULSON Trykit 141 809 56 (22nd) 85 (18th)
21 STUART GLEN Moulton TSR 139 811 62 (21st) 77 (19th)
22 NAT Flex one prototype 125 825 69 (20th) 56 (22nd)
23 JAMES PUTTRELL Top End Force RX 112 838 50 (23rd) 62 (21st)
24 MARK HOWARD Low and Slow 95 855 45 (24th) 50 (23rd)
25 PETER SMORTHIT Quickie Shark 86 864 41 (25th) 45 (24th)
26 ROB WOMACK Top End RX 71 879 30 (28th) 41 (25th)
27 SHERIF HARDING Brutella 70 880 33 (27th) 37 (26th)
28 GAZ WRIGHT Mr White 70 880 37 (26th) 33 (27th)
29 PHILIP CARTER RXHD 27 923 27 (29th)


Faired Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 JAMES COXON ICE VTX 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JOHN WILLIAMS Snoek Nemo 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 SHAUN PALLISTER Twisty 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 BEN WHITNEY Force RX 694 306 329 (5th) 365 (4th)
5 JOSEPH PARKER Royce - Black car 661 339 365 (4th) 296 (6th)
6 STEVEN MARSH Carbonbike handcycle 568 432 239 (8th) 329 (5th)
7 IAN PIKE Mr Red 535 465 296 (6th) 239 (8th)
8 TIM MACDONALD Sunnyside 532 468 266 (7th) 266 (7th)
9 DAVE MINTER Ken Rogers trike 409 591 194 (10th) 215 (9th)
10 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 390 610 215 (9th) 175 (11th)
11 GEOFF BOOKER Mr Green 352 648 158 (12th) 194 (10th)
12 ANDY ADAMSON Top End Force RX 333 667 175 (11th) 158 (12th)
13 DON SHACKLEY QV+ 284 716 142 (13th) 142 (13th)
14 SHANE BOOTH ICE VTX 256 744 128 (14th) 128 (14th)
15 WILLIAM TULETT Trice 219 781 104 (16th) 115 (15th)
16 LEZ YOUNG Baby Blue 200 800 115 (15th) 85 (18th)
17 GRAHAM COULSON Trykit 189 811 85 (18th) 104 (16th)
18 ANNABEL LEE Steph's yellow pedal car 171 829 77 (19th) 94 (17th)
19 NAT Flex one prototype 163 837 94 (17th) 69 (20th)
20 JAMES PUTTRELL Top End Force RX 146 854 69 (20th) 77 (19th)
21 MARK HOWARD Low and Slow 124 876 62 (21st) 62 (21st)
22 PETER SMORTHIT Quickie Shark 112 888 56 (22nd) 56 (22nd)
23 ROB WOMACK Top End RX 91 909 41 (25th) 50 (23rd)
24 GAZ WRIGHT Mr White 91 909 50 (23rd) 41 (25th)
25 SHERIF HARDING Brutella 90 910 45 (24th) 45 (24th)
26 PHILIP CARTER RXHD 37 963 37 (26th)


Multitrack (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 JAMES COXON ICE VTX 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 BEN WHITNEY Force RX 855 145 405 (3rd) 450 (2nd)
3 JOSEPH PARKER Royce - Black car 815 185 450 (2nd) 365 (4th)
4 STEVEN MARSH Carbonbike handcycle 734 266 329 (5th) 405 (3rd)
5 IAN PIKE Mr Red 694 306 365 (4th) 329 (5th)
6 DAVE MINTER Ken Rogers trike 562 438 266 (7th) 296 (6th)
7 DAVID GRIFFITHS ICE VTX 535 465 296 (6th) 239 (8th)
8 GEOFF BOOKER Mr Green 481 519 215 (9th) 266 (7th)
9 ANDY ADAMSON Top End Force RX 454 546 239 (8th) 215 (9th)
10 SHANE BOOTH ICE VTX 388 612 194 (10th) 194 (10th)
11 WILLIAM TULETT Trice 333 667 158 (12th) 175 (11th)
12 LEZ YOUNG Baby Blue 317 683 175 (11th) 142 (13th)
13 GRAHAM COULSON Trykit 286 714 128 (14th) 158 (12th)
14 NAT Flex one prototype 257 743 142 (13th) 115 (15th)
15 JAMES PUTTRELL Top End Force RX 243 757 115 (15th) 128 (14th)
16 MARK HOWARD Low and Slow 208 792 104 (16th) 104 (16th)
17 PETER SMORTHIT Quickie Shark 188 812 94 (17th) 94 (17th)
18 ROB WOMACK Top End RX 154 846 69 (20th) 85 (18th)
19 SHERIF HARDING Brutella 154 846 77 (19th) 77 (19th)
20 GAZ WRIGHT Mr White 154 846 85 (18th) 69 (20th)
21 PHILIP CARTER RXHD 62 938 62 (21st)


Street (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 LARS KOERDT Performer High Racer 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 JAMES COXON ICE VTX 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 KIM WALL Red Baron 770 230 405 (3rd) 365 (4th)
4 JOSEPH PARKER Royce - Black car 631 369 365 (4th) 266 (7th)
5 DAN BERGONZI Raptobike 625 375 296 (6th) 329 (5th)
6 JOHN LUCIAN Pelso Brevet 580 420 175 (11th) 405 (3rd)
7 IAN PIKE Mr Red 568 432 329 (5th) 239 (8th)
8 STEVEN MARSH Carbonbike handcycle 562 438 266 (7th) 296 (6th)
9 DAVE MINTER Ken Rogers trike 454 546 239 (8th) 215 (9th)
10 ANDY ADAMSON Top End Force RX 390 610 215 (9th) 175 (11th)
11 GEOFF BOOKER Mr Green 388 612 194 (10th) 194 (10th)
12 GRAHAM COULSON Trykit 286 714 128 (14th) 158 (12th)
13 NAT Flex one prototype 286 714 158 (12th) 128 (14th)
14 STUART GLEN Moulton TSR 284 716 142 (13th) 142 (13th)
15 PETER SMORTHIT Quickie Shark 230 770 115 (15th) 115 (15th)
16 ALEXANDER Frank 198 802 94 (17th) 104 (16th)
17 GAZ WRIGHT Mr White 198 802 104 (16th) 94 (17th)
18 COLIN WAIT Ross Low 128 872 128 (14th)


Women (Women)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 KIM WALL Red Baron 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 ANNABEL LEE Steph's yellow pedal car 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)


Women Part Faired (Women)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 KIM WALL Red Baron 1000 500 (1st) 500 (1st)


Junior (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 WILLIAM TULETT Trice 1000 500 (1st) 500 (1st)


Arm-Powered (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 BEN WHITNEY Force RX 1000 500 (1st) 500 (1st)
2 STEVEN MARSH Carbonbike handcycle 900 100 450 (2nd) 450 (2nd)
3 ANDY ADAMSON Top End Force RX 810 190 405 (3rd) 405 (3rd)
4 JAMES PUTTRELL Top End Force RX 730 270 365 (4th) 365 (4th)
5 MARK HOWARD Low and Slow 658 342 329 (5th) 329 (5th)
6 PETER SMORTHIT Quickie Shark 592 408 296 (6th) 296 (6th)
7 ROB WOMACK Top End RX 505 495 239 (8th) 266 (7th)
8 SHERIF HARDING Brutella 505 495 266 (7th) 239 (8th)
9 PHILIP CARTER RXHD 215 785 215 (9th)


Car-Free (Open)

Pos Name License Team Points Gap Stourport R1 30min
Top 44
Stourport R2 30min
Top 44
1 DAVID L'HOSTIS Z High Racer 1000 500 (1st) 500 (1st)

** - Result not considered. Not in best of 15 scores.


Point Structures

50% Races Scored with 50%
1-10:500450405365329296266239215194
11-20:17515814212811510494857769
21-30:62565045413733302724
31-40:2220181614131211109
41-44:8765
Participation:5
  • Stourport-R1-30min
  • Stourport-R2-30min


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. finish position in most recent event

Powered by CrossMgr